FN upprepar vädjan om nödbistånd till södra Afrika

New York, 020927 (IPS) – FN återupprepade på torsdagen sin vädjan om omedelbart internationellt nödbistånd för att rädda livet på miljontals människor i södra Afrika.

Enligt FN-tjänstemän som nyligen besökt Lesotho, Malawi, Moçambique, Swaziland, Zambia och Zimbabwe, riskerar fler än 14 miljoner människor i dessa länder att svälta.

– Krisen förvärras mycket snabbare än vi hade förväntat oss. Dessutom är aidskrisen enorm, säger James Morris, ledare för FN:s livsmedelsprogram WFP.

FN vädjar till de rika länderna att bidra med 611 miljoner dollar till inköp av livsmedel och nödproviant. I dagsläget har man bara 40 procent av de pengar som behövs för inköp av livsmedel.

Enligt FN:s barnfond Unicef lever mer än 28 miljoner människor i regionen, de flesta unga, med hiv eller aids.

FN menar att spridningen av aids är en av de viktigaste faktorerna för den minskande jordbruksproduktionen i regionen, eftersom miljontals bönder drabbats av sjukdomen.

– Svälten har utlösts av aids, säger FN:s speciella sändebud i Afrika, Stephen Lewis.

Katastrofen har lett till att fyra miljoner barn i regionen blivit föräldralösa. Den globala aidsfonden, som formellt lanserades av FN:s generalsekreterare Kofi Annan vid årsskiftet, har hittills fått bara fått in knappt två miljarder dollar. Det är långt ifrån målsättningen som ligger på tio miljarder dollar.

Haider Rizvi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *