Islamabad, 020913 (IPS) – Samtidigt som Pakistans president Pervez Musharraf är i New York för att bekräfta sitt stöd till USA:s “krig mot terrorismen”, har en allians av sex religiösa partier höjt tonläget i sin antiamerikanska retorik inför valet som ska hållas i oktober i Pakistan.
De religiösa krafterna hoppas att de ska kunna öka sina möjligheter i och med att de har bildat Muttahida Majlis-e-Amal, Enade aktionsrådet, eller MMA, som är den första alliansen av ledande religiösa partier på högerkanten någonsin.
– Tidigare har folk vänt sig mot att de här partierna inte har suttit tillsammans. Nu har vi blivit av med den invändningen. Vi har också utmanat inställningen att folk går till prästerna när det gäller religiösa, men inte politiska, frågor, säger Qazi Hussain Ahmed, en av ledarna inom MMA.
Men Adrian Rehmat, politisk bedömare, menar att islamisterna överdriver sin egen betydelse. De glädjer folk i sina traditionella fästen nära gränsen till Afghanistan, men därutöver kommer deras retorik inte att skaffa dem några nya vänner, tror han.
Den rådande stämningen i Pakistan är mer proislamsk än antiamerikansk, säger Rehmat.
Han hävdar att det inte finns något omfattande motstånd mot Musharrafs kampanj för att utrota al-Qaida och andra “jihadistiska” grupper, eftersom de aldrig har haft något gräsrotsstöd i landet.
MMA:s ledare sa inför tusentals anhängare på ett möte i Karachi i söndags att det kommande valet ska avgöra om Pakistan ska fortsätta att leva under USA:s förmyndarskap och berövas sin muslimska identitet, eller om landet åter skall hävda sig som en suverän enhet med självrespekt.
Frånvaron av landets två största politiska profiler – de förra premiärministrarna Benazir Bhutto och Nawaz Sharif, som båda tvingats gå i exil – har gett de religiösa partierna det utrymme de behöver för att göra sin röst hörd på den politiska scenen.
Den islamistiska koalitionen består av sex partier. I valet 1997 var det bara ett av dem, Jamiat-Ulma-i-Islam (Fazal-ur-Rehmans fraktion) som tog plats i parlamentet. Partiet fick två av 237 platser.

