Johannesburg, 020904 (IPS) – Världstoppmötet i Johannesburg blev ett nederlag för “ren”, förnybar energi. Det hävdar de miljöorganisationer som deltog vid mötet. Enligt dem lyckades oljeindustrin sabotera försöken att komma överens om en satsning på förnybar energi.
Konferensens slutdokument innehåller bara vaga formuleringar om att världens länder ska öka andelen förnybara och miljövänliga energikällor, exempelvis vindkraft och solenergi.
Frågan var kontroversiell redan innan mötet började. Men de specifika tidsgränser och mål som fanns med i den föreslagna handlingsplanen inför mötet har försvunnit och finns inte med i den handlingsplan som antogs på onsdagen.
– De stora vinnarna är oljeintressena och ondskans axelmakter på miljöområdet, säger Daniel Mittler, koordinator vid Jordens vänner, en av världens största miljöorganisationer.
De länder som bidrog till att säkra energiindustrins seger är USA, Australien, Kanada, Japan och de elva oljeexporterande länderna i Opec, säger Mittler.
– De hindrade andra regeringar från att driva den förnybara energirevolutionen vidare.
Ett av de länder som hyllats för sin energipolitik och seglat upp som ett föregångsland under mötet är Brasilien. Brasilien har tillsammans med 30 andra länder i Latinamerika och Karibien tagit fram ett energiinitiativ som syftar till att tio procent av all ny energi ska komma från förnybara källor år 2012.
Men det initiativet kunde inte antas av resten av konferensen.
De ickestatliga organisationer som arbetar tillsammans med energi- och klimatfrågor under konferenser säger i ett uttalande att kompromissen på energiområdet är en katastrof, och hävdar att “det är uppenbart att USA och Opec-länderna blockerar varje möjlighet att göra framsteg när det gäller energifrågor”.
Miljöorganisationerna var också kritiska mot hur G77 – en grupp som består av 133 utvecklingsländer – manipulerades för att delta i motståndet mot konkreta åtaganden när det gäller energipolitiken.
– De hindrades eftersom ordförandelandet i G77 är ett Opec-land, säger Steve Sawyer vid Greenpeace.
Ordförandelandet i G77 är Venezuela, och Sawyer menar att även Iran – ett annat Opec-land – hade stort inflytande över G77-gruppens hållning i energifrågor vid mötet

