Lagos, 020716 (IPS) – Antalet motorcyklar har ökat lavinartat i Nigerias kommersiella huvudstad Lagos under de senaste åren. De kallas okada och fungerar som taxibilar. Men nu vill myndigheterna sätta stopp för deras dånande stereoanläggningar och minska antalet okadaolyckor på vägarna.
På sjukhusen i Lagos finns speciella okadaavdelningar där man tar hand om offer för motorcykelolyckor. Och på Nigerias motorvägar härjar okadarånare, som är ökända för sin hänsynslöshet.
Motorcyklarna har olika namn i olika delar av landet. I östra Nigeria kallas de akauke, i Calabar heter de alalo (vart är du på väg?) och i Kogi kallas de helt enkelt “going?” Kunle Olalekan, affärsman i Lagos, berättar att fenomenet har spridit sig i Västafrika.
– Jag såg många välorganiserade motorcykelförare i Benins huvudstad Cotonou i slutet av åttiotalet, när jag brukade resa dit. Då trodde jag aldrig att det skulle komma till Nigeria.
Men motorcykeln har blivit det populäraste och snabbaste färdmedlet i landets städer. Nu vill delstatsregeringen disciplinera okadaförarna, och har krävt att de ska betala 1 500 naira (118 kronor) för licens, samt att de ska ha på sig hjälm och reflexjackor.
Tunde Solola, talesman för okadaförarna ledde nyligen en demonstration för att protestera mot de nya reglerna, som enligt honom kommer att kosta runt 15 000 naira per förare.
– Hur ska förarna få ihop en sådan summa på en månad? De flesta förare äger inte sina motorcyklar. Och vi måste betala till ägarna varje dag, vare sig vi tjänar några pengar eller inte, säger Solola.
IPS undersökningar visar att ägarna till motorcyklarna får mellan 300 och 400 naira (23-32 kronor) per dag, medan förarna tjänar minst 700 om dagen.
Solola undrar vad som ska hända med runt tre miljoner okadaförare som kanske inte kommer att kunna uppfylla kraven när lagen träder i kraft den första augusti.
Arbetslösheten i Nigeria är 13,6 procent, enligt officiell statistik. Och omkring hälften av landets 120 miljoner invånare lever under fattigdomsgränsen, enligt Världsbanken.
Men Bola Tinubu, delstatens guvernör, har lovat att disciplinera okadaförarna.
– Jag tänker inte förbjuda okada i Lagos, för jag håller med om att de skulle skapa arbetslöshet och problem för pendlarna, men ni måste bära hjälm och lyda delstatens lagar. Om ni inte är beredda att lyda våra lagar kan ni lämna delstaten, sa Tinubu till demonstranterna.
Han klagade också över det oväsen som motorcyklarna orsakar.
– Ni gör alldeles för mycket oväsen med era tutor. Och det borde inte finnas några kassettbandspelare eller radioapparater på motorcyklarna eftersom de utgör ljudföroreningar och gör att ni inte hör andra trafikanters signaler.
Officiell statistik visar att motorcyklar var inblandade i 3,8 procent av alla trafikolyckor i Nigeria 1989. Tio år senare hade siffran stigit till 21,6 procent.

