Nairobi, 020612 (IPS) – USA erbjuder en belöning på 50 miljoner kronor för information som leder till att krigsförbrytare som anses ha planerat folkmordet i Rwanda 1994 grips och ställs inför FN:s tribunal för krigsförbytelser i Rwanda.
En av de eftersökta är den rwandiske miljonären Felicien Kabuga.
“Denna man bekostade massakern på rwandiska män, kvinnor och barn”, står det under ett foto på Kabuga som just nu publiceras i kenyanska tidningar.
800 000 tutsier och moderata hutuer mördades i Rwanda 1994.
– Kabunga är åtalad för folkmord, brott mot mänskligheten och brott mot Genève-konventionen, säger USA:s resande ambassadör för krigsförbrytelser, Pierre-Richard Prosper.
Kabuga var delägare i den rwandiska radiostation som uppmanade hutuer att mörda tutsier och som rapporterade om var tutsier på flykt befann sig.
Kabuga misstänks också ha delat ut vapen, uniformer och fordon till den fruktade Interahamwe-milisen, som dödade tusentals människor under inbördeskriget.
– Genom sitt företag ska Felicien Kabuga ha gjort gigantiska inköp av macheter, hackor och andra jordbrukverktyg som han visste skulle används som mordvapen, säger Prosper.
Kabuga lever idag i landsflykt. Han misstänks resa mellan Kenya, Europa, Madagaskar och Gabon.
FN uppmanar alla organisationens medlemländer att eftersöka, gripa och utlämna de eftersökta rwandiska krigsförbytarna.
De kenyanska myndigheterna har flera gånger försökt gripa Kabuga men misslyckats.
– Vi har gjort vårt bästa för att gripa Kabunga men utan resultat. Därför stödjer vi försöket med en belöning, säger Kenyas justitiekansler Amos Wako.
– Kabuga och hans allierade ska veta att Kenya inte är en trygg hamn för personer som är åtalade för krigsförbrytelser vid FN-tribunalen, säger han.
USA började erbjuda belöningar till de som kunde lämna värdefull information om var eftersöka krigsförbrytare från Rwanda befann sig redan i början av förra året. USA:s utrikesdepartement upprättade då en lista över 13 eftersöka rwandier men hittills har ingen av dem gripits.
På grund av det dåliga resultatet har UD nu inlett en mer aggressiv kampanj genom vilken man skickar specialistgrupper till de platser där de jagade tros befinna sig. Kenya är bara startpunkten för programmets nya fas.
– Vi är redo att flytta oss vart än informationen leder oss, säger Prosper.
I torsdags besökte Prosper Kongo-Kinshasa för att träffa presidenten Joseph Kabila. Minst åtta personer som har åtalats av krigsförbrytartribunalen tros idag befinna sig i Kongo-Kinshasa. Många av de misstänkta krigsförbrytarna är fortfarande verksamma i inbördeskrigen i Afrika.
Kabuga tros exempelvis stödja Interahamwe-milisen i Kongo, som slåss mot dagens rwandiska regering.

