Harare, 020429 (IPS) – Zimbabwe, som tidigare exporterade spannmål, importerar nu majs från Asien och Latinamerika för att täcka matbristen som uppstått på grund av dåligt väder och dålig jordbrukspolitik.
Den importerade gula majsen – som vanligtvis används till kreatursföda – kommer att säljas som mat till över en halv miljon hungriga zimbabwier.
– Vi kanske inte tycker om gul majs men vi har inga alternativ. Det är bättre att äta gul majs än att svälta, säger en man som köar för att köpa matlagningsolja i en affär i huvudstaden Zimbabwe. Runt om i Zimbabwe köar människor från morgon till sen kväll för att köpa baslivsmedel som socker, majsmjöl och olja. Majoriteten tvingas gå hem tomhänta. Och på grund av bristen på mat, och hotet om ändå sämre tider, gör skrupelfria människor stora vinster på att sälja mat på svarta marknaden till dubbelt så höga priser som i affärerna. Bristen på basvaror beror delvis på regeringens omstridda jordreform och den kontroversiella priskontroll som infördes förra året.
Jordreformen har stört lantbruket. Vita, som utgör mindre än en procent av Zimbabwes 14 miljoner invånare, ägde över 70 procent av jordbruksmarken innan regeringen inledde jordbruksreformerna för två år sedan. Målet med reformen är att konfiskera 90 procent av marken och dela ut den till svarta zimbabwier. Reformen i kombination med den torka som drabbat regionen skapar matbrist. Enligt Famine Early Warning System Network, FEWSNET, som har sin bas i USA, kan svälten komma att förvärras i landet nästa år. Enligt FEWSNET tyder nämligen varma ytvatten i Stillahavet på lite regn i södra Afrika nästa år.
Idag förser biståndsorganisationer omkring 600 000 hungrande zimbabwier med mat. FEWSNET fruktar att antalet behövande kommer att öka till 2,5 miljoner.
Zimbabwe behöver idag importera 600 000 ton majs för att täcka landets behov. Den inhemska produktionen minskade till 1,5 miljoner ton 2000/2001 från 2,04 miljoner ton året innan.

