020129 (IPS) – Kvinnliga akademiker och journalister i Förenade arabemiraten anklagade på tisdagen arabiska medier för att kopiera de västerländska när det gäller hur kvinnor framställs. De menar att kvinnor främst framställs som varor och se
bjekt, rapporterar Förenade arabemiratens nyhetsbyrå WAM.
Kritiken levereras i en specialutgåva av magasinet Durrat Al Imarat som kommer ut i samband med att ett Medieforum för arabiska kvinnor startar i Abu Dhabi till helgen. I en intervju säger Hassa Lotah, chef för mediesektionen på universitetet i Förenade arabemiraten, att de arabiska medierna fortfarande alltför sällan berättar om kvinnliga yrkesarbetare eller tar upp kvinnofrågor.
Hon menar också att medierna fokuserar på kvinnors yttre attribut, och att kvinnor beskrivs som känslostyrda varelser som saknar förmåga att tänka eller ta beslut.
– Västerländska medier har länge haft denna attityd och de arabiska medierna har importerat stereotyperna, tillade hon.
Hassa anklagar också medierna för att strunta i att undersöka de ekonomiska, sociala och kulturella faktorer som ligger bakom att kvinnor inte ges plats att delta i samhällsutvecklingen.
Även Fatima Saigh från universitetet i Förenade arabemiraten menar att det är olyckligt att de arabiska medierna använder kvinnor som underhållning och presenterar dem för deras sex appeal.
Rolan al-Omari, som arbetar för radion i Abu Dhabi, menar att kvinnor ses som intellektuellt tomma ända tills de bevisat motsatsen. Hon menar att fördomarna även lever kvar hos högt uppsatta intellektuella.
(020129)
.

