Storbritannien: Hårda lagförslag mot terrorism

011005 (IPS) – Den brittiska labour-regeringen planerar åtgärder mot terrorism som till och med är mer långtgående än vad hårdföra konservativa hade hoppats på.

De nya förslagen har tagits fram i hastig fart, och de första av dem väntas bli lag inom några veckors tid.

Vissa av förändringarna är i linje med EU:s politik, men en del är ännu mer långtgående. En del medborgarrättsgrupper och akademiker motsätter sig förslagen, men majoriteten av britterna tycks ge sitt tysta godkännande, om de inte aktivt stödjer åtgärderna.

Bland annat föreslår regeringen att man ska kunna deportera alla som misstänks för terrorism. Behandlingen av överklagningar av utvisningsbeslut ska gå fortare för att misstänkta terrorister inte ska kunna dra ut på processen.

Valutaväxlingsbyråerna i landet ska regleras hårdare, eftersom de tros vara den viktigaste vägen för kriminella och terrorister som vill tvätta pengar. Det kommer att bli olagligt att göra affärer med icke licensierade växlingsbyråer, om förslaget går igenom.

Invandringslagarna ska enligt förslaget också ändras, så att man inte behandlar asylansökningar från misstänkta terrorister.

Polisen ska kunna övervaka bankkonton som man misstänker används av terrorister, vilket innebär att polisen skulle få samma befogenheter i Storbritannien som den har i Nordirland i dag.

Polisen kommer också, om förslaget antas, att få möjlighet att frysa bankkonton i början av en utredning om terrorism. I dagsläget kan de inte göra det förrän det finns bevis.

Uppvigling till religiöst hat kommer att bli ett lagbrott, för att stoppa muslimska fanatiker och vita rasister. Tidigare har det bara funnits en lagparagraf om uppvigling till rashat.

Förslagen skulle också innebära ökade övervakningsbefogenheter, inklusive möjligheten att övervaka e-post.

Landets premiärminister Tony Blair har bett alla partier att ställa upp bakom de nya förslagen. De allra flesta av förslagen får stöd från de konservativa.

Men en del oroar sig över att en del av åtgärderna kan användas mot minoriteter, i synnerhet mot muslimer. Yasha Maccanico vid medborgarrättsorganisationen Statewatch menar att attackerna mot USA har blivit en ursäkt för att kväsa muslimska grupper.

– Det är så många av de här åtgärderna som inte har något med terrorism att göra. Det är som om attackerna mot USA gjorde det möjligt att i ett slag införa lagstiftning som de hade svårt att få igenom tidigare, säger han.

(011005)

.

Samanta Sen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *