Cuba: Ny skiva med Pablo Milanes

010920 (IPS) – Tjugo artister från Spanien, Amerika och England medverkar på den kubanske sångaren och kompositören Pablo Milanes kommande skiva.

Skivan är så gott som klar och det nya materialet kommer att presenteras på en konsert på den stora Nationalscenen i Mexico City. Lokalen rymmer 10 000 personer och räknas som en av världens bästa konsertlokaler.

Den nya skivan heter “Querio Pablo II” (käre Pablo II). Alla sånger utom en är skrivna av Milanes själv. Många världsberömda artister deltar på skivan. Merparten av gästerna är spansktalande men även engelskspråkiga artister som Harry Belafonte, Bob Dylan och Stevie Wonder medverkar.

58-årige Pablo Milanes har givit ut fler än 26 skivor och är en av de främsta representanterna för la nueva trova, en kubansk musikgenre med poetiska sånger och ballader. En annan känd frontfigur inom genren är Silvio Rodriguez Dominguez.

(010920)

.

Patricia Grogg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *