010710 (IPS) – Omkring fem tusen människor har sökt skydd från paramilitära högergrupper i orten Peque i nordvästra Colombia. Tio människor rapporteras ha dödats och 15 försvunnit. Lokalbefolkningen vädjar nu till regeringstrupper om hjälp att bli eskorterade ut ur området.
Peque intogs förra veckan av den paramilitära paraplyorganisationen AUC, som består av militanta organisationer på högerkanten. De har lämnat ett ultimatum till de två tusen invånarna att de ska överge området och har anklagat dem för att vara beskyddare av landets gerilla.
– Det råder kaos här. Det finns inga spår av statliga säkerhetstrupper och nästan alla från landsbygden har sökt skydd i staden, sa Peques borgmästare Luis Usuga i en radiointervju på måndagen.
Han sa också att tio människor hittills dödats efter att ha attackerats av AUC, som kom in i staden och bar bort sina offer – mestadels unga män i mellan 16 och 23 år gamla.
Enligt borgmästaren har närmare fem tusen människor från landsbygden kring Peque samlats i stadens skolor och allmänna utrymmen. Han vädjade samtidigt om hjälp från humanitära organisationer.
Enligt Usuga lämnade polisen och armén staden för mer än två år sedan, och den polis som i fredags utlovades vara på väg till staden har ännu inte kommit fram.
Borgmästaren hävdar att strider har rapporterats mellan AUC och vänstergerillan Farc, och han varnade för vad som kommer att ske om någon av dessa grupper tar sig in i staden en gång till.
– En massaker kommer att genomföras.
Enligt analytiker Ligia Galvis, från Nationella universitetet, visar händelserna i Peque att AUC har fått större utrymme att genomföra sina aktioner.
Peque har nu varit belägrat i nästan åtta dygn.
– Utan den minsta reaktion från myndigheterna eller säkerhetstrupperna, säger Galvis.
Myndigheterna har begärt att inrikes- och försvarsdepartementet snabbt ska agera. Men ännu har inte armén kommit till stadens undsättning.
Närmare sju tusen människor lever i och runt Peque. Orten ligger i närheten av en strategiskt viktig rutt för smuggling av vapen och narkotika. Både gerillan och de paramilitära styrkorna har anklagats för att vara engagerade i handeln för att finansiera sina verksamheter.
Myndigheter i orterna runt Peque menar att Farc och AUC slåss i området eftersom båda grupperna vill ta över kontrollen.
Colombia har under flera decennier varit drabbat av inbördeskrig, och mer än 40 000 människor – de flesta civila – har dödats under de senaste tio åren.
(010710)
.

