Peru: Latinamerikanska presidenter bojkottar Fujimoris installation installation

000727 (IPS) – Flertalet latinamerikanska presidenter kommerinte att närvara när den peruanska presidenten Alberto Fujimori påfredag installeras till sin tredje period vid makten. Deninternationella isoleringen beror på diskussioner om oegentlighetenvid presidentvalet i våras.

Bara två av regionens presidenter, Gustavo Noboa från Ecuador och Hugo Banzer från Bolivia kommer till installationen den 28 juli.

Varken Brasiliens eller Venezuelas presidenter kommer att närvara, trots att de båda tidigare har försvarat att Fujimori ställde upp för omval en tredje gång. Oppositionen i Peru anser att Fujimoris kandidatur stred mot landets konstitution.

– Det internationella motståndet kommer att vara tydligt när Fujimori ska installeras som president, säger Mirko Lauer, krönikör på den peruanska tidningen La República.

Fujimori sa i lördags att det inte innebär en utfrysning att så få presidenter närvarar.

– Det finns många orsaker till att en president inte kan närvara på en av hans kollegors installation, sa presidenten.

– Ibland tillåter inte inre angelägenheter presidenten att närvara på sociala tillställningarna utomlands. Jag kunde själv personligen inte delta vid maktskiftena i Chile, Argentina, Uruguay, Paraguay och Colombia, sa han.

Amerikanska samarbetsorganisationen, OAS, generalsekreterare Cesar Gaviria kommer inte heller att delta men en delegation från OAS kommer, vilket är en besvikelse för oppositionen i Peru.

Oppositionen hade hoppats på att OAS skulle ogiltligförklara valet eller åtminstone uppmana till omval inom en snar framtid.

En av Fujimoris motkandidater i valet, Alberto Andrade, säger att “OAS genom att skicka en delegation till installationen erkänner en regering som saknar legitimitet”.

Oppositionen anklagar Fujimori för valfusk, men det backas inte upp av OAS. OAS var med och övervakade presidentvalet i Peru och organisationen har uteslutit valfusk, även om man tillstår att vissa oegentligheter förekom.

Under ett OAS-möte i Kanada i juni var USA:s delegation bland de som var mest kritiska till Fujimoris valseger. USA och vissa andra regeringar inom samarbetsorganisationen ville inte erkänna hans omval.

Men representanter från Mexiko, Brasilien och Venezuela ville inte att OAS skulle lägga sig i en medlemsstats “inre angelägenheter” utan förespråkade istället att man kräver att Fujimori demokratiserar sin regering.

Washington har sedan dess antagit en mer pragmatisk syn på Fujimoris styre, enligt bland annat New York Times, trots att Clinton-administrationen uppges tvivla på att de demokratiska reformerna genomförs.

En anledning till den nya, mer positiva inställningen, är att Fujimori deklarerade att han kommer att fortsätta kampen mot narkotikahandeln, trots att den amerikanska senaten beslutat att dra tillbaka cirka 375 miljoner kronor i bidrag till Perus narkotikabekämpning.

Nu skriver den regeringstrogna peruanska dagstidningen Expreso att USA har lovat Peru en nästa lika stor summa till bekämpningen av narkotika. USA har tidigare sett Peru som en viktig allierad i “kampen mot drogerna”.

(000727)

.

Abraham Lama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *