Libanon ber om internationell hjälp till återuppbyggnad

000726 (IPS) – I måndags vädjade Libanon till omvärlden om hjälp med återuppbyggnaden av den del av landet som varit ockuperad av Israel, uppger nyhetsbyrån QNA.

Uppropet gjordes av Libanons ekonomi- och handelsminister, Nasser Saidi. Han uppskattar att kostnaden för återuppbyggnad av infrastruktur samt utveckling av södra Libanon kommer att ligga kring 11,5 miljarder kronor.

Saidis bön om bistånd kom ett par dagar före den konferens om återuppbyggnaden som inleds i morgon, torsdag, i Beirut. Libanons premiärminister Salim Hoss har bjudit in 40 länder och nio internationella fonder och långivningsinstitut till konferensen.

– Vi står inför ett avgörande vägval idag. Befrielsen av södra Libanon är nyckeln till fred, säkerhet och politisk, ekonomisk och social stabilitet i regionen, sa Saidi på en presskonferens i Beirut.

Han tillkännagav också att den libanesiska regeringen kommer att presentera en femårsplan för återuppbyggandet av södra delen av landet på konferensen.

(000726)

.

Abraham Lama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *