Pakistan: Militärregimen får kritik för plan om lokalval

000412 (IPS) – Pakistans militärregim arbetar övertid för att flytta mer makt till gräsrotsnivån. Samtidigt blir den hårt kritiserad av politiska partier och människorättsgrupper, som kräver en tidsplan för allmäna val i landet.

Det är många i Pakistan som ser militärregimens reformplaner som ett sätt för regimledaren Pervez Musharraf att blidka den internationella opinionen, och vinna tid för militärregimen.

Och sådana tolkningar blev inte mindre trovärdiga när Musharraf tillkännagav sin “väg mot demokrati” bara två dagar före den amerikanske presidenten Bill Clintons besök i Pakistan.

Musharraf förnekar att Clintons besök har någonting att göra med hans plan, som innebär att lokala val ska hållas från december, och att regeringar på distriktsnivå ska bildas senast i augusti 2001.

– De lokala myndigheternas roll ska stärkas genom att de får tillräcklig makt för att generera egna resurser och använda dem i enlighet med de lokala kraven, säger Omar Asghar Khan, federal minister för lokalt styre och landsbygdsutveckling.

Men inte ens de ivrigaste förespråkarna för decentralisering verkar vara övertygade av planen, som regimen – generöst nog – har sagt är öppen för förslag till förbättringar och finputsningar.

Pakistans kommitté för de mänskliga rättigheterna, HRCP, tillbakavisar planen och säger att militärregimen inte har något mandat att genomföra sådana åtgärder.

“Regimens plan är ofullständig, självmotsägande och söndrande. De styrande borde istället inleda återgången till demokratiskt styre”, säger HRCP i en resolution.

Den störtade och fängslade premiärministern Nawaz Sharifs parti – Muslim League, och Benazir Bhuttos Pakistan People's Party, PPP, har båda avvisat militärregimens trevare och begärt omedelbar återgång till demokrati.

Även om båda de stora partierna reagerade ganska svalt vid Musharrafs kupp, så har deras krav på återupprättandet av demokratin blivit mer högljudda efter Clintons besök i landet.

Regimen planerar att hålla de lokala valen på by- och distriktsnivå, utan politiska partier. De institutioner som ska väljas har reserverade platser för kvinnor, bönder och särskilt utsatta grupper.

De religiösa partierna är också emot planen. Enligt dem går den emot Pakistans kulturella värden – i synnerhet när det gäller kvinnornas obligatoriska representation i distriktsregeringarna.

Fundamentalistpartierna menar att den militära regimen gynnar ickestatliga organisationer som arbetar för västerländska utvecklingsmodeller.

– Vi tänker inte låta regimen lyfta fram de ickestatliga organisationerna, säger Qazi Hussain Ahmed, som leder högerpartiet Jamaat- i-Islami.

Partiet föreslår att regimen ska överge planen och arbeta med de politiska partierna för att kunna återgå till demokratiskt styre.

(000412)

.

Muddassir Rizvi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *