000308 (IPS) – Var fjärde intern i de spanska kvinnofängelserna är rom, eller zigenare. Det är 15 gånger merän den etniska gruppens andel av befolkningen i stort.
Det visar en EU-finansierad studie om romska kvinnor. Romska kvinnor tenderar att få långa fängelsestraff, i genomsnitt 6,7 år. 87 procent av dem är mödrar, flertalet har minst tre barn.
Romkvinnorna utsätts dessutom för diskriminering och social utfrysning i fängelserna, enligt Daniel Wagman, chef för det team på sju personer som gjort studien.
80 procent av internerna i Spanien är dömda för narkotikabrott, medan 39,7 procent av romkvinnorna fängslats för egendomsbrott och endast 60 procent för narkotikabrott.
– Det ingår inga romer i vårt team, men vi har lyssnat noga på deras attityder, åsikter och kritik genom kontakter med romska föreningar och genom djupintervjuer, säger Wagman.
Omkring 650 000 av Spaniens 39 miljoner invånare är romer.
Orsaken till romkvinnornas höga representation i de spanska fängelserna är enligt studien social diskriminering, rasism och marginalisering av gruppen. De har också begränsad tillgång till rättslig hjälp.
Narkotikasmuggling i liten skala blir ett sätt att överleva när de är utestängda från arbetsmarknaden. Myndigheter och polis hindrar romerna från att utöva sina traditionella yrken, som kringresande försäljare och gatuförsäljare.
Ett annat problem är att arbetsgivare ofta väljer bort romer vid rekrytering av ny personal. En romsk man berättade i en intervju att han aldrig hunnit till slutet av en anställningsintervju. När han går in i rummet och börjar tala, avbryts han snart och får gå. Sedan hör han aldrig av arbetsgivaren igen.
I en undersökning svarar 42 procent av icke-romska spanjorer att de inte vill ha en rom till granne, 17,5 procent att de inte vill ha en marockansk granne och 11,5 procent avvisar en svart afrikansk granne.
(000308)
.

