Ryska offensiven i Tjetjenien intensivare än någonsin

000124 (IPS) – De ryska motgångarna i kriget i Tjetjenienhar gjort att kriget nu är intensivare än någonsin. Det drabbarfrämst de civila som inte lyckats fly huvudstaden Grozny.

– Vi inser att vi inte kommer att kunna förgöra alla banditer, men vi ska förstöra deras baser. Vårt jobb måste slutföras, säger general Stanislav Kovun, andre befälhavare för Ryska inrikesministeriets styrkor.

Den ryska offensiven mot de tjetjenska separatisterna har visat sig vara svårare än beräknat och attackerna mot huvudstaden Grozny intensifieras alltmer.

Under krigets första två till tre månader intog de ryska trupperna större delen av det tjetjenska låglandet i stort sett utan motstånd. Situationen ändrades radikalt när trupperna nådde Grozny och bergen söder om staden.

De ryska strategerna lovade soldaterna att Grozny skulle belägras utan strid, men både flygattacker och blockader har misslyckats. Ryssarna ändrade då taktik och våldsamma gatustrider man mot man vidtog. Soldaterna fick attackera hus efter hus i centrala Grozny.

Sedan förra veckan har ryskt flyg genomfört omkring 200 attacker om dagen, vilket är den hittills intensivaste fasen i kriget. Flygbomber och artilleri har förvandlat stora delar av stadens centrum till ruiner. Det finns inte mycket kvar för de ryska trupperna att inta.

I bergen i söder har ryskt flyg främst koncentrerat sig Argun- klyftan, som fungerar som de tjetjenska militanternas bas, liksom omkringliggande byar. En viktig by är Vedeno, som är krigsherren Shamil Basajevs starka fäste. Basajev anklagas av ryssarna för att ha startat kriget, då han invaderade den intilliggande ryska regionen Dagestan i augusti förra året.

– Den ryska armén har trakasserat samma tjetjenska städer och byar i snart 200 år, säger Vladimir Kulakov, som är ryska regeringens vice representant i Tjetjenien.

Han säger dock samtidigt att den ryska offensiven mot Tjetjenien är en anti-terroristaktion för att upplösa separatistgrupperna som han kallar “banditgäng”. Kulakov hävdar att alla organiserade grupper om minst 100 soldater ska vara krossade i slutet av februari.

Men Rysslands försvarsminister, Igor Sergejev, säger att det inte finns något slutdatum för när offensiven ska vara klar.

Aslambek Aslakhanov, ledare för Ryska muslimska kongressen, en tjetjensk organisation, säger att det tjetjenska folket har blivit offer för inre politiska strider i både Tjetjenien och Ryssland.

– Både tjetjenerna och den ryska armén har blivit gisslan i en inrikespolitisk strid, säger han.

Minst 10 000 civilpersoner finns fortfarande kvar i Grozny, där de gömmer sig i källarutrymmen med ytterst lite mat. Människorättsorganisationen Human Rights Watch anklagar de muslimska soldaterna i Tjetjenien för övergrepp mot civilbefolkningen och för att riskera vanliga människors liv genom att provocera fram ryska motattacker mot civilbefolkningen.

– De tjetjenska militanterna utsätter civilbefolkningen för livsfara genom att inta positioner i deras närhet och därmed locka dit ryskt flyg. De gömmer sig bland civila men följer inga civila lagar, säger Holly Cartner, chef för Human Rights Watchs europeiska och centralasiatiska avdelning.

Europarådet har protesterat mot Rysslands krig i Tjetjenien, men hat hittills inte uteslutit Ryssland ur församlingen, som består av 41 medlemsländer. Europarådets utsände, lord Russell-Johnston, sa efter en resa i Kaukasus att det inte finns någon anledning att bestraffa Ryssland trots att landet inte löst konflikten fredligt, vilket rådets stadgar påbjuder.

Kulakov säger att den militära operationen inte kommer att bli den svåraste uppgiften i Tjetjenien. Det kommer att ta betydligt längre tid att återupprätta en varaktig fred och återintegrera Tjetjenien i den ryska federationen.

Även general Kovun medger att konflikten inte bara kan lösas militärt utan ekonomiska åtgärder måste vidtas för att territoriet ska kunna återfå freden. Förutom armén och inrikesministeriets trupper, deltar också pro-rysk milis på Rysslands sida i kampen om Grozny.

(000124)

.

Sergei Blagov

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *