Zambia: Hundratusentals föräldralösa barn, en följd av aids

991215 (IPS) – Omkring 400 000 zambiska barn har förlorat sina föräldrar i aids. Många av dessa barn tvingas överleva på egen hand utan hjälp från någon vuxen. En del blir gatubarn i storstäderna.

Zambia intar näst sämsta plats bland världens länder i statistiken över antalet föräldralösa barn som förlorat sina föräldrar i aids. Bara i Uganda finns det fler. Hela nio procent av de zambiska barnen under 15 år har förlorat sina föräldrar i aids. Och antalet stiger.

Alla Zambias gatubarn har inte hamnat på gatan på grund av aids, men många av de ensamma barnen ser ingen annan möjlighet än att flytta in till städerna och leta efter ett arbete.

Det finns för närvarande 19 registrerade icke-statliga organisationer i Zambia som uteslutande tar hand om barn med föräldrar som dött i aids. Få organisationer har dock tagit på sig uppgiften att hjälpa de andra gatubarnen. Gatubarn står inför samma problem, oavsett om de har föräldrar i livet eller inte. De är ensamma och saknar mat, utbildning, kläder och bostad.

Zambia riskerar att använda alla resurser som står till buds på aidsrelaterade problem på bekostnad av andra saker som också behöver följas upp. Men det finns i dag tecken på att fokuseringen på aids har gjort att flera biståndsinstitutioner har börjat se till andra samhällsproblem.

(991215)

.

Abraham Lama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *