Japan: Brutala brott ökar stödet för dödsstraff

991207 (IPS) – Nästan 80 procent av japanerna är för att behålla dödsstraffet. Brott som gasattackerna i Tokyos tunnelbana och andra grova brott är orsaken till att allt fler villbehålla lagens strängaste straff.

Hiroko Nagahara var tidigare en tyst anhängare till den rörelse som vill avskaffa dödsstraffet, men idag har hon ändrat sig.

– Det är svårt att säga att man är emot dödsstraff dessa dagar när så många brutala mord begås av hemska människor. Dödsstraffet är enda sättet att skipa rättvisa åt de oskyldiga offren, förklarar Nagahara.

Nagaharas synsätt speglar ett växande stöd i Japan för dödsstraffet. En opinionsundersökning från september bland 5 000 japaner över hela landet, från 20 år och äldre, visade att nästan 80 procent är för dödsstraff. 1994 var 74 procent för dödsstraff – årets siffra är den högsta sedan 1956.

48,2 procent ansåg att fler brott skulle begås om dödsstraffet avskaffades, och 48,6 procent menade att offren och deras familjer inte skulle bli nöjda förrän de som begått brotten mot dem blivit avrättade.

Undersökningsresultatet har blivit ett slag mot den rörelse som försöker få Japans regering att efterleva FN:s konvention om ett förbud mot dödsstraff, en konvention som har 10-årsjubileum den här månaden. Advokater som kämpar för dödsstraffets avskaffande menar att det folkliga stödet för dödsstraff beror på avskyn mot brott som exempelvis Aum-sektens gasattack och ett fall av curryförgiftning där en hemmafru står anklagad för att ha hällt arsenik i curry vilket har dödat flera kunder.

Tolv personer dog och 5 000 insjuknade efter att nervgas släpptes ut i Tokyos tunnelbana den 20 mars 1995. Det var ett brott som chockade allmänheten och satte stopp för Japans internationellt ledande roll som ett säkert samhälle.

– Det finns rädsla och ilska mot den våg av brott som nyligen har begåtts utan ett tydligt motiv eller mål, förklarar Kyoko Otani, en advokat som representerar några av offren från gasattacken.

Antalet kriminella som sänds till galgen är för närvarande mellan sex och åtta varje år, enligt justitiedepartementet.

Japan håller som bäst på att organisera om sitt rättssystem och människorättsaktivister befarar nu att opinionsundersökningen innebär att den efterlängtade debatten om dödsstraffets avskaffande skjuts upp.

Akira Ishakawa från Amnesty International i Japan förklarar att den japanske justitieministern Hideo Usui, som själv är en företrädare för dödsstraffet, bland annat har lovat att regeringen snabbt ska agera mot Aum-sekten. Japan överväger även att sänka gränsen för straffmyndighet för ungdomsbrottslingar från den nuvarande gränsen på 20 år.

Människorättsaktivisterna kämpar istället för ett system som ger mördare en chans att rehabiliteras.

– Den japanska allmänheten förstår inte frågan så som den bör förstås. Vi kämpar hårt för att utbilda folk, säger Sayako Kikuchi från Anti-avrättningsorganisationen som har omkring 600 anhängare, däribland advokater och akademiker.

Organisationen vill bland annat att allmänheten ska få veta mer om de avrättningar som sker. Idag avrättas folk i hemlighet och media rapporterar bara i korthet i efterhand. Fångarna blir oftast informerade om straffets verkställande då de hämtas ut från cellen på väg till avrättningen, påpekar kritikerna.

Det finns även exempel på hur offrens familjer själva blir motståndare till dödsstraffet. Förra året kom boken “Det är svårt, men jag vill inte ha någon avrättning”. Bokens författare, Masumi Fukuda, förlät sin brors mördare efter att ha brevväxlat med honom.

(991207)

.

Suvendrini Kakuchi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *