990929 (IPS) – Afrikanska barn överges i de spanska enklaverna Ceuta och Melilla i norra Marocko av föräldrar som utnyttjar kryphål i lagen om uppehållstillstånd i EU.
Bieye Mbaki är fyra år och kommer från Kongo-Kinshasa. Förra veckan hittades han ensam och övergiven i Ceuta av personal vid ett center, som arbetar för gatubarns rättigheter. Runt halsen bar han en lapp med mobiltelefonnumret till sin far.
Bieye är det tredje barnet som hittats av spanska myndigheter i Ceuta bara under den senaste månaden. De andra två har återförenats med sina föräldrar, som kunde gå genom passkontrollen utan visum.
De kongolesiska föräldrarna har kommit på ett sätt att utnyttja spansk lag – och sitt eget barn – för att lättare komma innanför Europas gränser. Enligt spansk lag ska landet garantera alla barn skydd. Dessutom ska myndigheterna ge uppehållstillstånd till föräldrarna. Efter att sedan ha fått det eftertraktade dokumentet, står det familjen fritt att röra sig hur som helst inom EU:s 15 medlemsländer.
Spanien försöker hålla den afrikanska befolkningen utanför Europa genom att sätta upp höga staket i utkanten av Ceuta, som ska göra det svårare att ta sig över gränsen. Metoden är ungefär densamma som USA använder för att hålla tillbaka latinamerikanerna vid sydgränsen.
Med infraröda övervakningskameror, taggtrådsstaket, sensorer och 17 vakttorn ska afrikanerna utestängas. EU har krävt att Spanien bevakar Europas sydöstra ingång vid Gibraltar och Spaniens enklaver på den afrikanska kontinenten.
(990929)
.

