Trinidad & Tobago: Ny lag ska stärka barns rättigheter

990928 (IPS) – Regeringen har lagt fem nya lagförslag inför parlamentet om bättre skydd för barn. Desenaste åren har allt fler rapporter om grov vanvård och utbrettvåld på landets barnhem aktualiserat behovet av nya ochförstärkta lagar.

Tidigare i denna månad förklarade socialministern, Manohar Ramsaran, att regeringen är i färd med att skapa ett nytt lagförslag i syfte att garantera god omsorg för barn som växer upp på uppfostringsanstalter, barnhem och andra institutioner.

En kommission fick 1997 i uppdrag av regeringen att kartlägga tillståndet inom den offentliga barnavården i landet. Resultatet blev en skrämmande rapport om svält, sexuella övergrepp, ofredande och diskriminering på grund av religion. Barnmisshandeln rapporteras dessutom öka för närvarande.

I ett av förslagen, Barnmyndighetspropositionen, vill man skapa ett centralt samordningsorgan, som ska ta hand om alla ärenden där barn är inblandade och som ska sortera direkt under socialdepartementet.

Det föreslås också att myndigheterna ska få tillåtelse att undersöka anmälningar om vanvård av barn i hemmen. Barnhem ska också kunna undersökas om misstankar om vanvård uppkommit.

Ett annat lagförslag vill förbättra förhållandena för barn som döms till straff för brott de begått. Enligt det ska barn inte kunna låsas in på fängelser för vuxna. Lagförslagen ska behandlas av parlamentet senast i slutet av nästa månad.

(990928)

.

Peter Richards

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *