Costa Rica: Ny lag ska stoppa pedofiler

990617 (IPS) – Costa Rica förbereder en lag som ska stoppa barnsexindustrin i landet. Bland annat höjs åldern för sexuell lovlighet från 15 till 18 år.

Omkring 5 000 turister kommer varje år till det mellanamerikanska landet för att köpa sex med minderåriga. Rocío Rodríguez, talseskvinna för den icke-statliga organisationen Casa Alianza, är mycket nöjd med att regeringen beslutat sig för att stoppa det hon kalla den mest ynkliga formen av sexturism. Hon har vikt de senaste två åren av sitt liv till kampen mot barnprostitution.

– Handeln med barn sker i våldsamt stort omfattning. Bara i maj månad rapporterades 20 personer till polisen för sexuellt umgänge med barn, säger Rodríguez.

Förutom att höja den nedre gränsen för sexuellt umgänge med barn införs också stränga fängelsestraff för pedofilerna som bryter mot lagen. Förut har det funnits kryphål i lagstiftningen som lett till att Costa Rica varit ett populärt resmål för pedofiler.

(990617)

.

Néfer Muñoz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *