Ecuador: Kyrkan kräver skuldlättnad

990506 (IPS) – Den ecuadorianska biskopskonferensen vände sig nyligen till utländska långivare och bad om uppskov med avbetalningarna av utlandsskulden. Ecuador går just nu igenom den värsta ekonomiska krisen på 50 år.

Priser och valutakurser löper amok och landet måste betala av på sin utlandsskuld. Skulden är idag på över 108 miljarder kronor vilket motsvarar 84 procent av landets bruttonationalprodukt.

Skulden är en enorm belastning för Ecuador i de svåra tiderna. De katolska biskoparna vill att de rika länderna skall hjälpa Ecuador genom den ekonomiska krisen. Deltagarna på mötet tillägger att “skulden måste betalas men att det för tillfället är så gott som omöjligt”.

Under årets första månader har landets president Jamil Mahuad avsatt 53 procent av budgeten till avbetalningar. Det har bland annat gått ut över de offentliganställda som inte alltid fått ut sina löner. Lokala myndigheter har inte heller fått de pengar som staten tidigare lovat dem.

Icke-statliga organisationer i Ecuador har, tillsammans med Luis Luna Tobar, ärkebiskop i Cuenca – en stad som ligger omkring 200 kilometer söder om huvudstaden Quito – vänt sig till regeringen med önskemål om att pengarna som används till skuldavskrivning istället bör användas till annat.

Ärkebiskopen anser att särskilt sociala institutioner har försummats när betalning till utländska långivare har prioriterats.

Biskop Tobar hänvisar också till att påven Johannes Paulus den andre tidigare har vänt sig till de rika länderna och bett dem om skuldlättnader.

(990506) .

Kintto Lucas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *