990323 (IPS) – Libyen, Burkina Faso och Liberia är så kallade skurkstater, som arbetar medvetet för att destabilisera Sierra Leone. Det hävdar den avgående överbefälhavaren Timothy Shelpidi i den västafrikanska fredsbevarande styrkan Ecomog.
– Problemet i Sierra Leone i dag är inte rebelledaren Foday Sankoh, utan banden mellan Libyen, Liberia och Burkina Faso, sa Shelpidi vid ett avskedstal i Sierra Leones huvudstad Freetown i förra veckan.
Ecomog har haft mer än 10 000 soldater i Sierra Leone, för att stödja president Ahmed Tejan Kabbah mot rebellerna i Enade revolutionsfronten, RUF.
Shelpidi fördömde ledarna i de tre länderna för deras hemliga stöd till Sierra Leones rebeller. Han kallade de tre för “demokratiskt valda rebeller”.
Han varnade för att så länge Muamar Khadaffi i Libyen, Blaise Campoare i Burkina Faso och Charles Taylor i Liberia sitter vid makten, kommer konflikten i Sierra Leone inte att ta slut. – Deras plan är att destabilisera hela regionen, sa Shelpidi.
Men de tre ledarna förnekar ihärdigt att de har gett stöd till rebellerna.
I januari intog rebellerna huvudstaden Freetown och ockuperade den i en månad. 3 000 människor dog och 2 000 barn tillfångatogs under ockupationen.
Under invasionen i januari avslöjades också Liberias, Libyens och Burkina Fasos inblandning. När Ecomog gick till motoffensiv fann man att bland de tillfångatagna rebellerna fanns liberier och burkineser, som erkände att de hade tränats i Burkina Faso och Libyen.
Ecomog har nyligen föreslagit en förstärkning av FN:s vapenembargo mot Liberia, som ofta har anklagats för att tjäna som bas för rebellernas militära träning och som en kanal för smuggling av ammunition in i Sierra Leone.
Libyen och Liberia har erbjudit sig att medla i konflikten, men regeringen har förhållit sig avvaktande till inviterna. – Både Libyen och Liberia är djupt inblandade i rebellernas blodbad och därför är de inte trovärdiga när de vill medla fred, säger en regeringstjänsteman i Freetown.
Nyligen sänktes två fartyg på Sierra Leones territorialvatten. De var fullastade med legosoldater och ammunition på väg till Freetown. De påstås ha seglat från Liberia.
Konflikten i Sierra Leone, som utbröt 1991, har krävt mer än 20 000 liv och har tvingat en fjärdedel av landets fem miljoner invånare att fly, enligt biståndsarbetare i landet.
Lansana Fofana IPS/ Freetown 990323 .

