Latinamerika-EU: Jordbruket hindrar frihandelsavtal

990225 (IPS) – Jordbruket är det största hindret för en bättre förbindelse mellan den gemensamma sydamerikanska marknaden, Mercosur, och EU. Det framgick tydligt då parterna nyligen möttes för bilaterala förhandlingar i Brasilien.

Europas jordbrukssubventioner och handelsbarriärer blev ständigt föremål för debatt då representanter för jordbruk och handel nyligen förhandlade i Rio de Janeiro. Ett tätare samarbete mellan de båda handelsblocken tycks vara svårt att uppnå utan större ändringar i EU:s jordbrukspolitik.

Med en samlad BNP på över 8 000 miljarder kronor står Mercosur – Brasilien, Argentina, Uruguay och Paraguay – för 80 procent av Sydamerikas BNP och är en av världens ledande ekonomiska aktörer. EU, med sina 15 medlemsländer, är den största utländska investeraren i Mercosur. De gör 43 procent av investeringarna i regionen och är Mercosurs viktigaste handelspartner.

Men förhandlingarna om ett frihandelsavtal mellan de två blocken fortsätter att fallera på jordbruksfrågorna.

Vid mötets öppnande i söndags anklagade Brasiliens president, Fernando Henrique Cardoso, de industrialiserade länderna för att genomföra den hårdaste protektionism och de största subventioner som världens någonsin skådat. Detta för att skydda en enda sektors intressen. – De spenderar mer än 1 200 miljarder kronor årligen på att hålla jordbruket fritt från konkurrens, sade Cardoso i sin kritik som främst var riktad till de europeiska länderna.

Fenomenet var en av de faktorer som ändrade handelsbalansen mellan blocken, som traditionellt varit till fördel för Mercosur. Från 1990 till 1996 ökade exporten från EU-länderna till Mercosur med 274 procent, medan importen bara ökade med 25 procent, enligt president Cardoso.

Öppnandet av Mercosurs marknader lade grunden till en betydande ökning av importen av industrivaror från Europa. En motsvarande ändring av konkurrenskraften för matvaror från de fyra sydamerikanska länderna uteblev.

Både Uruguays president, Julio Sanguinetti, och Argentinas utrikesminister, Guido Di Tella, betonade vikten av att hitta lösningar på jordbruksfrågan innan blocken kunde utveckla ännu närmare samarbete. De fick stöd av företagsledare från alla fyra Mercosur-länderna.

Representanten för EU-kommissionen, Martin Bangemann, medger att det är nödvändigt att se över EU:s jordbrukssubventioner igen. Diskussionen redan är i full gång i Bryssel, parallellt med mötet i Rio de Janeiro.

Men analytiker anser att hoppet om förändringar är litet eftersom diskussionen i Bryssel har mött reaktioner, bland annat från över 30 000 europeiska småbönder.

Frankrike och andra länder med starka jordbruksintressen har blockerat det mandat som skulle ha gett EU- kommissionen möjligheter att diskutera ett frihandelsavtal med Mercosur.

Mario Osava IPS/ Rio de Janeiro 990225 .

Abraham Lama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *