Militärjuntan i Mali ställd inför ultimatum

Bamako, 120402 (IPS) – Militärjuntan i Mali har fått tre dygn på sig att återställa demokratin i landet och lämna tillbaka makten till ett civilt styre. Annars kommer grannländerna att försätta Mali i det närmaste i total isolering genom diplomatiska och ekonomiska sanktioner.

Kravet framfördes efter det västafrikanska samarbetsorganet Ecowas möte i Elfenbenskusten i förra veckan. Kuppledaren Amadou Sanogo som tillsammans med delar av den maliska militären avsatt president Amadou Toumani Touré svarade med att säga att han är öppen för dialog och vädjade samtidigt om stöd för att hantera det väpnade uppror som leds av rebeller från folkgruppen tuareger i norr.

En medlingsdelegation från de västafrikanska länderna skulle ha skickats till Malis huvudstad Bamako i torsdags men ställdes in i sista stund efter att anhängare till militärjuntan ockuperat flygplatsen i huvudstaden. Elfenbenskustens president Alassane Ouattaras plan som redan hade nått Malis luftrum återvände till den ivorianska huvudstaden Abidjan.

Den ivorianska utrikesministern Daniel Kablan Duncan sa i en intervju med Radio France att Ecowas beslutat att införa sanktioner om kuppmakarna inte överlämnat makten till landets valda regering senast idag måndag.

Grannländerna hotar att frysa alla tillgångar i den regionala centralbanken, BCEAO, och stänga gränserna till Mali.

Enligt en källa inom militären ska dock juntan ha träffat representanter för Ecowas som redan befann sig i Bamako, bland annat Burkina Fasos utrikesminister Djibril Bassolé. Enligt analytiker är detta ett sätt för kuppledaren Sanogo att visa att han inte avbrutit all dialog, eftersom han är väl medveten om hotet om sanktioner.

I onsdags anlände regionala arméchefer till Bamako och general Soumaïla Bakayoko från Elfenbenskusten meddelade på malisk tv att de kommit för att be juntan lämna makten. Kuppmakarna svarade att de var beredda att göra vad som var nödvändigt för landets bästa.

Strax innan arméchefernas ankomst tågade flera tusen sympatisörer på gatorna i Bamako för att visa sitt stöd för kuppen. De ropade slagord som “Ner med Ecowas!” “Leve armén!”. Bakom demonstrationen stod bland annat vänsterpartiet Sadi, det enda politiska parti i parlamentet som uttryckt sitt stöd för kuppen.

Mot detta ställs en koalition av 36 politiska partier och civila organisationer som gett sitt stöd för medling genom Ecowas.

Den avsatte presidenten, Amadou Toumani Touré, bröt tystnaden i onsdags i förra veckan och gav en intervju i Radio France som sändes över hela Afrika. Han berättade att han och hans familj är kvar i Mali och har inte fängslats av den nya regimen.

Soumaila T. Diarra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *