KOLUMBIA: Öljypalmuplantaasit valtaavat mustien ja intiaanien maita

Bogotá, 11.12.06 (IPS) – Biopolttoaineiden raaka-aineviljelmistä aiheutuu ristiriitoja myös Kolumbiassa, kuten monissa muissakin maissa. Kolumbian öljypalmuplantaaseja syytetään intiaanien ja mustan väestön maiden rosvoamisesta.

Kolumbian tavoitteena on tuottaa 645 000 tonnia biodieseliä palmuöljystä vuonna 2008. Tuotanto keskittyy kahdeksaan "megaprojektiin", joista neljä on jo toiminnassa, Kolumbian öljypalmun kasvattajien liito Fedepalma tiedottaa.

Biopolttoaineeksi kelpaavaa etanolia Kolumbia alkoi valmistaa sokeriruo'osta vuonna 2005. Viisi laitosta tuottaa yhteensä 25 miljoonaa litraa etanolia kuukaudessa.

Bensiinistä korvataan nyt kymmenesosa etanolilla, mutta tavoitteena on päästä neljännekseen 20 vuodessa. Maatalousministeriön mukaan etanolia tuottamaan aiotaan valjastaa myös juuri- ja mukulakasveja, kuten peruna.

Arvostelun kohteeksi ovat kuitenkin joutuneet afrikkalaisperäisen öljypalmun viljelmät, joita on nyt 285 000 hehtaaria. Ala on yli kaksinkertaistunut vuodesta 2003.

Elokuussa toiselle presidenttikaudelle valittu Álvaro Uribe ilmoitti tavoitteekseen miljoonan hehtaarin öljypalmuviljelmät neljän vuoden kuluttua.

Kolumbiassa öljypalmua kasvatetaan erityisesti rannikolla sekä Llanosin alueella sisämaassa. Alkuperäiskansojen järjestön tutkija Darío Mejía pitää Llanosin tilannetta erityisen huolestuttavana.

"Valtavia maa-alueita on alettu ostaa vaivihkaa, ja toiminta ulottuu eristyneisiin intiaaniyhteisöihin asti. Ulkomaisten yhtiöiden edustajat maalailevat pilvilinnoja ja saavat intiaanit allekirjoittamaan kauppakirjat tietämättä, mistä on kysymys", hän sanoo.

Mejía varoittaa, että yhden kasvin viljelylle rakentuvat monokulttuurit eivät vaikuta vain ympäristöön, vaan myös politiikkaan ja kulttuuriin. Samalla katoaa vuoroviljely, joka varmisti ruokakasvien tuotannon ja rikastutti maaperää.

Omistuksen keskittyminen yksiin käsiin kiihdyttää maan menettämistä, joka on ollut alkuperäiskulttuurien kohtalona espanjalaisvalloituksesta lähtien, hän sanoo.

Tyynenmeren rannikolla sijaitsevassa Chocón maakunnassa palmuplantaasien tulo on aiheuttanut valituksia. Maatalousministeriö tutkimuksissa ilmeni, että vähintään 25 000 hehtaaria oli hankittu laittomasti alueen mustilta asukkailta, joille valtio oli aiemmin luovuttanut maat.

Ministeriön selvityksen mukaan maakiistaan ovat sekaantuneet alueen asukkaat, yksityiset yhtiöt, valtio sekä oikeistolaiset puolisotilaalliset joukot, joiden toiminta liittyy Kolumbiassa vuosikymmeniä jatkuneeseen mutkikkaaseen sisällissotaan.

Mejía näkee Chocón tilanteen Llanosia lohdullisempana siksi, että asukkaat ovat nousseet puolustamaan oikeuksiaan.

Öljypalmuplantaasien voittokulkua vauhdittaa kuitenkin maatalouden kehittämistä käsittelevä laki, joka on tulossa parlamentin alahuoneen käsittelyyn alkuvuodesta.

Oikeuskansleri Edgardo Maya myönsi hiljan El Espectator -lehdessä, että laittomat maanvaltaukset rikkovat alkuperäisasukkaiden ja afrokolumbialaisten oikeuksia ja tapahtuvat usein luvattomien aseellisten ryhmien aktiivisella osanotolla.

Palmuviljelmien omistajien edustajat kieltäytyivät kommentoimasta asiaa IPS:lle.

Noin 45 miljoonan asukkaan Kolumbian etniset ryhmät ovat syntyneet intiaanien, espanjalaisten siirtolaisten ja afrikkalaisten orjien sekoittumisesta.

Mestitsejä on liki 60 prosenttia, valkoisia 20, mulatteja 14, mustia 4 ja mustien ja intiaanien sekoituksia 3 prosenttia. Nykyisin vain prosentti väestöstä voidaan määrittää suoraan intiaaneiksi kielen ja tapojen perusteella, internetin tietosanakirja Wikipedia kertoo.

(Inter Press Service)

Helda Martinez