Belgrad, 26.08.02 (IPS) – Itsemurhat ovat yleistyneet tänä vuonna Serbiassa niin, että asiantuntijat puhuvat ennennäkemättömästä kriisistä yhteiskunnassa.
Esimerkiksi eteläisessä Nisin kaupungissa tehtiin vuoden ensi puoliskolla 74 itsemurhaa. Nis on Serbian kolmanneksi suurin kaupunki, jossa on 250 000 asukasta. Jo viime vuonna Nisin itsemurhaluvut kaksinkertaistuivat edellisvuotisesta.
Nisin lähellä sijaitsevassa 30 000 asukkaan Aleksinacissa on tänä vuonna riistänyt hengen itseltään jo 24 ihmistä.
Koko 1990-luvun kestäneellä Slobodan Milosevicin valtakaudella itsemurhia tehtiin keskimäärin yksi 100 000 asukasta kohti, Sladjana Dragisic Belgradin psykiatrisesta instituutista kertoo.
"Uuden vuosituhannen alussa itsemurhien luku oli 12,8 sataatuhatta kohti. Äskettäin se oli kivunnut 22,6:een ja nousee yhä", hän jatkaa.
"Tätä voi kutsua epidemiaksi. Hälyttävät itsemurhaluvut kertovat, että elämisen laatu on vajonnut pohjamutiin. Asialle on tehtävä jotakin", nisiläinen psykiatri Dragan Vukic pohtii.
Milosevicin kaatumisesta on lähes kaksi vuotta, mutta toivottomuus on yhä vallalla ihmisissä, jotka ovat kokeneet sodan, talouden romahtamisen ja Naton pommitukset. Paremmat ajat näyttävät yhä saavuttamattomalta unelmalta.
"Kasvava joukko serbejä ei löydä mitään syytä elää", Belgradin yliopiston sosiologian professori Andjelka Milic kertoo. Hän teki hiljattain kyselytutkimuksen serbialaisten perhe-elämästä, ja kaksi kolmesta vastaajasta piti itseään häviäjänä kaikilla elämän alueilla.
Tutkimusten mukaan itsemurhia tekevät eniten alle 20-vuotiaat nuoret, jotka eivät löydä työtä, ja yli 65-vuotiaat, jotka kärsivät
yksinäisyydestä, sairauksista ja köyhyydestä.
Lisäksi itsemurhaan ovat alttiita muista entisen Jugoslavian osista pakenemaan joutuneet serbit, joita on Serbiassa yhä noin 600 000.
(Inter Press Service)

