Kairo, 22.07.02 (IPS) – Egyptin unelma vakiintua informaatioteknologian keskukseksi Lähi-Idässä on askeleen lähempänä. "Älykylä"-projektiin liittyi 12 uutta rahoittajaa heinäkuun puolivälissä.
"Älykylä on informaatioteknologian edistämisohjelman symboli. Suunnitelmaan kuuluu teknologian kehittäminen sekä pääsy kansainvälisille markkinoille", viestintä- ja informaatioteknologiaministeri Ahmed Nazif sanoi sopimuksen allekirjoitustilaisuudessa. "Se edesauttaa Egyptiä muuttumaan it-alan kuluttajasta sen viejämaaksi".
Autiomaassa, 30 kilometria Kairosta luoteeseen, rakennusjoukot muuttavat noin 120 hehtaaria maata moderneiksi viestinnän perusrakenteiksi, joihin kuuluvat ajanmukaisimmat verkkoyhteydet ja keskeytymätön sähköntuotanto.
Älykylän valmistuessa 2005 paikalla on 54 toimistorakennusta, kongressikeskus, näyttelyhalli, liike- ja ostoskeskukset sekä neljän tähden hotelli. Kurvikkaat lasirakennukset vievät kymmeneksen maa-alasta, loppu maisemoidaan viheralueeksi.
Piikeitaan toivotaan houkuttelevan monikansallisia it- ja televiestintäyrityksiä, jotka etsivät paikkaa aluetoimipisteelle. Alkukannustimena hallitus lupaa yrityksille vapautuksen hallinnollisista vaatimuksista sekä kymmenen vuoden verovapauden.
Uudet rahoittajat investoivat 56 miljoonaa euroa ja saavat 15 prosenttia tiloista. Joukosta puuttuvat kuitenkin vielä raskaan sarjan it-yritykset kuten Compaq, Microsoft ja Oracle.
IBM:n Egyptin pääkonttori perustettiin vastikään Älykylän liepeille eikä uutta muuttoa suunnitella hetkeen. "Idea on loistava Egyptille, mutta haluamme nähdä sen toimivan ensin", toteaa IBM Egyptin pääjohtaja Amr Tawfik.
Älykylän kehitysyhtiö perustettiin viime vuonna 21 miljoonan euron kehitysvaroilla. Valtiolla on 20 prosentin osakkuus tonttimaana, 50 yksityisellä sijoittajalla on loput 80 prosenttia. Kylä on yksi kolmesta kaavaillusta it-keskuksesta Egyptissä.
(Inter Press Service)

