Bangkok, 03.07.00 (IPS) – Aamuruuhkan liikennekaaos saattaa hetkeksi hiljentyä Thaimaan pääkaupungissa Bangkokissa, kun jollekin keskustan kadulle astelee 2,5 metriä korkea majesteettinen norsu.
Sitä tapahtuu yhä useammin, sillä moni norsunajaja on joutunut hakeutumaan eläimineen pääkaupunkiin leivän perässä. Vuonna 1987 julistettu metsien hakkuukielto vei elannon metsätöihin tottuneilta elefanteilta. Toisaalta niiden luonnosta saama ravinto on vähentynyt, kun istutusmetsät kasvavat yhä useammin paperiteollisuuden kaipaamaa eukalyptusta.
Monet Bangkokiin päätyneistä noin 40 norsusta ansaitsevat nyt leipänsä syömällä. Elefanttien omistajat näet tarjoavat kaupunkilaisille mahdollisuutta ruokkia eläintä maksua vastaan. Maksamalla 20 bahtia (reilut 3 markkaa) saa syöttää norsulle kaksi banaania, jotka omistaja on hankkinut valmiiksi.
Norsu ei tosin pötki pitkällekään parilla banaanilla, sillä sen päivittäinen ravinnontarve on eläinlääkärien mukaan 200-2 50 kiloa.
"Norsunajajat jäävät Bangkokiin yleensä muutamaksi kuukaudeksi, kunnes saavat kokoon riittävästi rahaa elefantin hengissä pitämiseksi", kertoo Dusitin eläintarhan eläinlääkä ri Alongkorn Mahannop, joka on joutunut hoitamaan monia sairastuneita norsuja.
Bangkokissa norsunajajat leiriytyvät eläimineen yleensä tyhjille tonteille tai muille avoimille paikoille. Aasian elefanttien ystävät -järjestön perustaja Soraida Salwala muistuttaa kuitenkin, että "Bangkokia ei ole tarkoitettu elefanteille."
Eläinlääkärien mukaan monet Bangkokiin tulevista norsuista ovat hyvin laihoja, ja yksi kuoli ruuansulatusvaivoihin kesäkuussa rekka-auton kyydissä. Eläin oli ahminut nälkäänsä 50 kilon säkillisen raakaa riisiä ja juonut päälle noin 200 litraa vettä. (Inter Press Service) .

