PERU : Fujimori pohjusti maanjaolla menestystään vaaleissa

Lima, 04.04.00 (IPS) – Huhtikuun 9. päivänä pidettävillä presidentinvaaleilla on ollut vissi vaikutuksensa Perun maapolitiikkaan. Kolmatta kautta tavoitteleva presidentti Alberto Fujimori lupasi helmikuussa maata kodittomille, ja muutamassa viikossa yli 800 000 perhettä ilmoittautui jonoon.

Kaupunkisuunnittelijat ovat kauhuissaan, sillä heidän mielestään Fujimori on tempauksellaan päästänyt maapolitiikan ryöstäytymään käsistä.

"Ensinnäkään maata ei pidä jakaa suunnittelematta. Toiseksi on päätettävä, kenellä on oikeus ja velvollisuus osallistua keskusteluun siitä, miten kaupunkien tulee kasvaa", kommentoi kaupunkisuunnitteluun erikoistunut arkkitehti Mario Zolezzi.

"Fujimori koetti ratkaista poliittisen ongelman lupaamalla ihmisille maata, mutta hän ei ottanut huomioon kaupunkisuunnittelua tai kaupungin päättäjiä, jotka edustavat asukkaita", Zolezzi jatkaa.

Fujimorin lupaus maasta muotoiltiin helmikuussa ankaran poliittisen paineen alla. Sen tarkoituksena oli lopettaa yksityisen viljelymaan valtaukset pääkaupungin Liman laitamilla. Niihin osallistui kymmeniätuhansia kodittomia perheitä.

"Valtakunnan hallitus on mitätöinyt pääkaupungin johdon roolin kaupunkisuunnittelussa. Hallitus ei kuitenkaan perustanut mitään elintä huolehtimaan asiasta. Se yrittää hoidella vakavaa sosiaalista ongelmaa politiikan konstein", moittii opposition parlamenttiehdokas Michel Azcueta.

Liman laidalla sijaitsevalla Villa el Salvadorin alueella tapahtui tammikuussa suuri maanvaltaus, johon osallistui 25 000 ihmistä. Ilmeisesti valtaajat luottivat siihen, että Fujimori ei ryhdy vaalien alla häätämään heitä voimakeinoin.

Viranomaiset koettivat suostutella valtaajat poistumaan, mutta tuloksetta. Hallituksen helläkätisyys sai päinvastoin aikaan sen, että monet muutkin ryhtyivät maanvaltauksiin Liman ympäristössä ja eri puolilla maata.

Oppositio koetti kääntää tilannetta edukseen lopputuloksesta riippumatta: Se valmistautui tuomitsemaan kodittomien kovan kohtelun, jos hallitus ryhtyisi häätämään heitä. Toisaalta se oli valmis leimaamaan hallituksen kyvyttömäksi suojelemaan yksityistä omaisuutta, jos valtaajat saisivat jäädä sijoilleen. Fujimori vältti ansat tarjoamalla valtaajille valtion omistamaa maata.

Villa el Salvadorin valtaajat hyväksyivät tarjouksen. Heidät siirrettiin vähine tavaroineen armeijan kuorma-autoilla Ciudadela Pachacutec -nimiseen paikkaan. Jokaiselle perheelle annettiin sieltä 90 neliömetrin maapala.

Hallitus lupasi lisäksi rakentaa alueelle tiet, vesi- ja viemärijohdot sekä koulut ja terveysasemat.

Se laukaisi lisää valtauksia eri puolilla Perua. Viranomaiset patosivat tulvaa rekisteröimällä kaikki kodittomat ja lupaamalla antaa heille oman maatilkun "vaalien jälkeen."

Jo maaliskuun alkupuolella 821 000 perhettä oli ilmoittautunut maantarvitsijoiksi. Yli puolet niistä toivoi 90 neliön tonttia Limaa ympäröiviltä kukkuloilta.

Jos Perun hallitus pitäisi lupauksensa, Liman pinta-ala kasvaisi arviolta 20 prosenttia.

"Fujimori vältti vaarantamasta suosiotaan, mutta samalla hän tuli luoneeksi vakavan ongelman, joka seuraavan hallituksen on ratkaistava", muistuttaa sosiologi Ricardo Llanos väestö- ja kehitysasioihin erikoistuneesta järjestöstä.

"Jos seuraava presidentti – Fujimori tai joku muu – jättää lupaukset maanjaosta täyttämättä, niin tulee poliittisia ongelmia ja luultavasti myös yhteiskunnallista väkivaltaa. Jos presidentti koettaa pitää lupaukset, se aiheuttaa valtavia kustannuksia. Lisäksi pääkaupungin heikoista palveluista johtuva kaaos pahenee", Llanos jatkaa.

Hän muistuttaa, että lähes kolmannes Liman nykyisestä alueesta on asutettu 1900-luvun jälkipuoliskolla tapahtuneen maaltamuuton seurauksena. Sekin on käynyt paljolti maanvaltausten kautta.

Hallituksilla on tapana yrittää häätää valtaajat yksityisiltä mailta. Monesti valtaajat kuitenkin voittavat lopulta taistelun, jolloin valtio tunnustaa heidän oikeutensa maahan ja rakentaa sinne tiet. Muutkin palvelut tulevat vuosien mittaan.

Peruun onkin syntynyt laaja "maanvaltauskulttuuri", joka kiihdyttää entisestään maaltapakoa. Kohteena ovat Liman ohella muut kaupungit rannikolla ja jotkut vuoristossakin. Valtaajat rakentavat niiden laidoille luvattomia hökkelikyliään.

Llanosin mukaan tulokkailla ei ole käsitystä kaupunkimaisesta elämäntavasta. Yleensä he kituuttavat köyhyydessä ja kurjuudessa vailla peruspalveluja. Hallitus, jolta puuttuu sekä rahaa että asianmukainen asuntopolitiikka, ei kykene ratkomaan näitä ongelmia, hän sanoo.

Liman kaupungin kehityskomissiota johtava arkkitehti Jorge Ruiz pahoittelee sitä, että Villa el Salvadorin valtauksesta lähtenyt vyöry kulkee vain yhteen suuntaan. Viedäkseen Fujimorilta vaalivaltin kilpailevat ehdokkaat ovat näet joutuneet omaksumaan yhtä suopean linjan kuin tämä.

"On tartuttava härkää sarvista ja laadittava järkevä asuntopolitiikka, johon sisältyy tehokas vallan hajautus ja jolla palautetaan kuntien sananvalta omiin maihinsa", Ruiz vaatii. (Inter Press Service)

Uncategorized

Abraham Laman