ARGENTIINA : Eläkevaarien kopla teki liki 70 aseellista ryöstöä

Buenos Aires, 01.10.97 (IPS) – Argentiinan poliisi pidätti äskettäin kolmen eläkeläispapan muodostaman rosvojengin, joka oli syyllistynyt vajaaseen 70 aseelliseen ryöstöön. Tapaus ei ole kovin hämmästyttävä maassa, jonka eläkeläisistä 87 prosenttia kituuttaa minimipalkkaa pienemmillä kuukausituloilla.

Pidätetyt rosvot olivat iältään 67, 72 ja 74 vuotta. Porukan nuorin joutuu käymään dialyysissa joka toinen päivä ja asuu vaatimattomassa hotellissa. Muut kaksi elävät vanhainkodissa. Miehet suunnittelivat ryöstökeikat yhteisten ulkoilutuokioiden aikana. Nyt heitä odottaa vankeus.

Argentiinan eläkeläisten järjestön johtaja Carlos Imizcoz sanoo pitävänsä ryöstöä aina tuomittavana. Hän muistuttaa kuitenkin, että kasvava joukko vanhuksia elää Argentiinassa epätoivoisissa olosuhteissa, surkeuteensa hylättyinä, ja se voi joskus johtaa äärimmäisin tekoihin.

"Kun selväjärkiset vanhukset suljetaan vanhainkoteihin tai hotellimurjuihin, voi syntyä kauheita tilanteita. Televisiosta saattaa tulla heidän ainoa pakotiensä todellisuudesta, ja se alkaa vaikuttaa heihin yhtä voimakkaasti kuin lapsiin", Imizcoz selittää.

Eläkeläiskopla tapasi iskeä pieniin kauppoihin ja paeta paikalta taksilla. Ennen heidän kiinnisaamistaan poliisille oli ehtinyt tulla liki 70 ilmoitusta "vaarien" tekemistä ryöstöistä. Kaava oli aina sama: yksi kepillä aseistautunut vanhus seisoi ovella vahdissa, toinen vartioi kadulla ja kolmas marssi liikkeeseen ase kädessä.

Pappoja uhkaa nyt enimmillään 25 vuoden vankeustuomio yhteensä noin 80 000 markan ryöstämisestä 67 eri kohteesta. Kopla teki kohtalokkaan virheen – kenties huonomuistisuuttaan – yrittäessään ryöstää saman apteekin kahdesti viikon sisällä.

Argentiinan eläkeläisten kasvava ahdinko on tällä vuosikymmenellä ajanut heidät muihinkin tihutöihin kuin varkaisiin. Vanhukset kokoontuvat joka keskiviikko parlamenttitalon edustalle osoittamaan mieltään. Kiukkuiset seniorit heittelevät rakennusta kananmunilla, nahistelevat poliisien kanssa ja saattavat lyödäkin lähietäisyydelle osunutta kansanedustajaa.

Tilastojen mukaan Argentiinan 3,3 miljoonasta eläkeläisestä 87 prosenttia ei saa kuukaudessa edes 500 peson (noin 2 650 markkaa) minimipalkkaa vastaavaa summaa. Joka neljännen eläkeläisen kuukausitulot jäävät alle 150 peson (800 markkaa). Monet vanhukset kuuluvat Argentiinan kasvavaan "uusköyhien" joukkoon, johon putoaa koko ajan lisää väkeä keskiluokasta.

Argentiinan minimieläke nousi 34 prosenttia vuosina 1991-95, mutta samaan aikaan esimerkiksi lääkkeiden hinnat miltei kaksinkertaistuivat. Argentiinassa aloitettiin 1991 talouden vakautusohjelma, joka on heikentänyt eläkeläisten ostovoimaa.

Erityisesti vanhuksia on koetellut valtion yritysten yksityistäminen. Aiemmin julkiset palvelut olivat yhteiskunnan hoidossa ja se takasi eläkeläisille tiettyjä alennuksia. Nämä edut ovat hävinneet yksityistämisen myötä.

Ikäihmisten selviytymiskeinoihin kuuluukin palveluista, kuten sähköstä, luopuminen. Toinen on siirtyminen tavaroiden ja palvelujen vaihtoon: yksi laittaa ruokaa, toinen ompelee, kolmas tekee jotakin muuta.

Osa vanhuksista saa apua lapsiltaan, mutta työttömyyden kivuttua 17 prosenttiin kaikilla ei ole enää varaa avustamiseen. Yhteiskunnan ylläpitämät vanhainkodit ovat tupaten täysiä ja järjestään huonossa kunnossa.

Presidentti Carlos Menem on lupaillut lokakuun parlamenttivaalien alla 50 peson (noin 250 markkaa) korotusta pienimpiin eläkkeisiin. Vanhukset eivät vaalitempuista innostu: he vaativat kaikille vähintään 450 pesoa (2 400 markkaa) kuukaudessa. (Inter Press Service)

Uncategorized

Marcela Valenten