Bangkok, 31.12.96 (IPS) – Thaimaan tekstiiliteollisuus on huolissaan: vuosikausia alan viennin kasvu ilmaistiin kaksinumeroisilla luvuilla, mutta vuoden 1996 kasvuksi ennakoidaan "vain" 5-7 prosenttia. SyyîzÙàÑÑånantajien mukaan liian korkeat työvoimakustannukset, joilla ei pärjää kilpailussa naapuruston vielä halvemman tuotannon maiden, kuten Indonesian, Kiinan tai Laosin, kanssa.
Yhden päivän vähimmäispalkka nostettiin 1996 Bangkokissa 157 bahtiin (noin 29 markkaa). Se on vähän verrattuna vaikkapa Yhdysvaltoihin, missä saman verran maksetaan tunnilta, mutta paljon enemmän kuin Indonesian 10 markan päiväpalkka tai Kiinan 4,5 markan päiväpalkka.
Kilpailun kiristyminen on johtanut irtisanomisiin Thaimaan tehtaissa, ja teollisuuslaitosten muuttoon ulkomaille tai ainakin pois pääkaupungista. Thaimaan viranomaiset yrittävät pitää teollisuuden maassa houkuttelemalla verohelpotuksilla yrityksiä muuttamaan maaseudulle. (Inter Press Service)

