Istanbul,, 11.12.96 (IPS) – Tuhannet asukkaat kamppailevat kultakaivoksen perustamista vastaan Bergaman historiallisessa kaupungissa Lounais-Turkissa. He vaativat, että hankkeesta järjestetään paikallinen kansanäänestys.
Vuosia vireillä ollut kaivosprojekti sai Turkin ympäristöministeriön hyväksynnän huhtikuussa. Hankealueella on jo kaadettu vastustajien edustajan Erol Engerin mukaan 1.500 oliivipuuta ja mäntyä.
Monikansallinen Eurogold-yhtiö aikoo sijoittaa kaivokseen ja jalostusprosessiin 160 miljoonaa markkaa. Esiintymä on rikas, koska tonnissa malmia on lähes kymmenen grammaa kultaa. Sitä riittää kahdeksaksi vuodeksi.
Hankkeen vastustajat korostavat jalostusprosessista ympäristölle ja väestölle aiheutuvia vaaroja. He eivät usko Eurogoldin vakuutteluja, että elohopea ja muut myrkylliset aineet kyetään eristämään ympäristöstä.
Myös hankkeen vaatima suuri vesimäärä huolestuttaa vastustajia. He pelkäävät, että 200 000 asukkaan Bergama tulee kärsimään vesipulasta, jos Eurogoldin sallitaan toteuttaa suunnitelmansa.
Paikallisten asukkaiden protestiin on yhtynyt useita kansainvälisiä kansalaisjärjestöjä. Greenpeace koettaa kampittaa hankkeen vetoamalla Euroopan neuvostoon. (Inter Press Service)

