AFRIKKA : Köyhyys toi lapsiavioliitot takaisin Afrikkaan

Accra,, 9.10.96 (IPS) – "Vanhempani sanovat, että olen naimisissa jonkun kanssa, joka käy koulua Accrassa", kertoo ghanalaisessa maalaiskylässä asuva 12-vuotias koulutyttö Rose Padiki. Rosella ei ole aavistustakaan, kuka hänen "aviomiehensä" on – eikä poika vastaavasti ole koskaan nähnyt nuorta vaimoaan.

Länsiafrikkalaisessa Ghanassa ja sen naapurimaissa monet perheet ovat omaksuneet uudelleen ikivanhan perinnäistavan, jonka mukaan vanhemmat sopivat jo varhain lastensa avioliitosta. Joidenkin mielestä se suojelee lapsia moraalittomuudelta, toiset vetoavat näinä kovina aikoina lastensa talouden turvaamiseen.

Ghanan naisten sosiaalisen yhdistyksen (GAWW) ja muiden ihmisoikeusjärjestöjen mielestä lasten naittaminen loukkaa lasten oikeuksia ja on ristiriidassa maan perustuslain kanssa. Perustuslain mukaan jokaisesta "perinteisestä tavasta, joka on vahingollinen lasten terveydelle tai hyvinvoinnille, on luovuttava".

GAWW:n puheenjohtaja Gloria Aryee toimii Länsi-Afrikan koordinaattorina yleisafrikkalaisessa järjestössä, joka tutkii perinnäistapojen haitallisia vaikutuksia naisten ja lasten terveyteen. Hänen mukaansa varhain solmitut avioliitot haittaavat erityisesti tyttöjä, koska nämä tulevat usein nopeasti raskaaksi ja joutuvat keskeyttämään koulunkäyntinsä.

Lapsiäiti on ongelma sekä itselleen että yhteiskunnalle, ja valtion on estettävä sellainen käytäntö lain voimalla, vaatii Aryee, joka on eläkkeellä koulunjohtajan virasta.

Lapsiavioliitot ovat vanha perinne useimmissa Ghanan yhteisöissä. Entisaikaan kylien päälliköt saattoivat varata haluamansa tytön poikansa vaimoksi. Joskus tyttö varattiin jo ennen syntymäänsä.

Valittu, yleensä hyvään perheeseen syntynyt tyttö sai kantaa erityistä sormusta sen merkkinä, että hän kuului päällikön pojalle. Joskus myös tytön kotitalo merkittiin palmunlehdellä viestimään samaa asiaa.

Lasten kihlaaminen väheni kuitenkin aikojen saatossa, ja eräitä päälliköitä jopa pantiin viralta, koska he ahnehtivat liikaa tyttöjä pojilleen.

Ghanan muslimien keskuudessa puolestaan on elänyt perinne, jossa lasten avioliitosta sovitaan varhain, ja pojan perheen velvollisuutena on huolehtia valitun tytön koulu- ja lääkärikuluista. Lisäksi tytölle pitää lahjoittaa vaatteita ja ruokaa kunnes tämä on valmis avioliittoon.

Jos tytön perhe sitten jostain syytä peruuttaa avioliiton, sen on maksettava pojan perheen kulut takaisin korkojen kera.

Tutkijoiden mukaan taloudelliset seikat ovatkin osasyynä siihen, että lasten avioliitot ovat uudelleen yleistyneet.

Tytön naittaminen varhain antaa tälle jonkinlaisen taloudellisen turvan. Asiaa tutkinut sosiaalityöntekijä Steve Larbi vertaa sitä toiseen perinnäistapaan, jonka mukaan miehen kuollessa tämän veli saa hänen vaimonsa "perinnöksi".

"Kummassakaan tapauksessa naisen mielipiteitä tai toiveita ei kuulla lainkaan, vaan hänen köyhyyttään käytetään verukkeena klaanin oikkujen toteuttamiselle", hän sanoo.

Aiemmin siirtyminen perintönä miehen veljelle toimi vakuutusturvana leskelle, jolla ei yleensä varsinkaan maaseudulla ollut koulutusta eikä mahdollisuutta itsenäiseen elämään.

"Aika ja käytäntö ovat kuitenkin turmelleet tämän perinteen", sanoo sosiologi Kwaku Quartey.

Nyt eräät kansalaisjärjestöt tarjoavat leskeksi jääneille naisille koulutusta erilaisiin käsityöammatteihin, jotta nämä pystyisivät elättämään itsensä ja lapsensa.

Sosiaalityöntekijä Larbin mielestä lapsiavioliiton ja vaimon periytymisen ainoa ero on asianosaisten ikä. Hänen vaatii kummankin käytännön lopettamista, jotta ihmiset voivat valita vapaasti elämänkumppaninsa.

Aryeen johtamat naisjärjestöt pitävät sekä lasten kihlaamista että vaimon periytymistä pakkoavioliittoina "Haluamme, että nuo tavat hävitetään koko Länsi-Afrikasta, jossa ne ovat kauttaaltaan yleisiä", hän vaatii. (Inter Press Service)

Uncategorized

Edward Ameyiborn