ANGOLA : Maahan virtaa yhä aseita

New York,, 12.02.96 (IPS) – Aseita virtaa yhä sekä Angolan armeijalle että sissiliike Unitalle, vaikka maassa on ollut tulitauko toista vuotta ja asekauppa on osin YK:n saarrossa, ilmenee ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watchin raportista.

"Rauha ei ole tullut Angolaan. Sotiminen jatkuu vaikkakin paljon aiempaa vaisumpana", sanoo järjestön aseprojektin johtaja Steve Goose. YK:n rauhanturvajoukot raportoivat hänen mukaansa Angolasta keskimäärin yli 120 tulitaukorikkomusta kuukaudessa.

Angolan sodan osapuolille kaupataan aseita ulkomailta, sillä ne pystyvät maksamaan ostoksensa öljyllä tai timanteilla. Ihmisoikeusjärjestön mukaan asevirta vaarantaa Angolan rauhanprosessin.

Raportti kertoo, että Angolan hallitus on ostanut muun muassa panssarivaunuja, tykkejä ja helikoptereita Venäjältä ja Ukrainasta. Venäjä on myös vastustanut YK:ssa yrityksiä kieltää aseiden vienti Angolan hallitukselle. Samalla kannalla ovat olleet muun muassa Brasilia ja Portugali, vaikka ne eivät ole paljastaneet mahdollisia asekauppojaan.

Angolan sissiliike Unita on puolestaan ollut kolme vuotta YK:n julistamassa aseiden- ja öljynvientikiellossa. Raportin mukaan se on kuitenkin pystynyt hankkimaan molempia timanttiensa vastineeksi.

Human Rights Watchin mukaan valtaosa Unitalle menevistä aseista kulkee Zairen pääkaupungin Kinshasan kautta. Asialla ovat kuitenkin useimmiten yksityiset firmat, joita kiinnostavat Unitan timantit.

Eteläafrikkalainen timanttiyhtiö De Beers on tunnustanut ostaneensa 500 miljoonan dollarin eli 2,3 miljardin markan edestä Angolan timantteja 1992. (Inter Press Service) 

Uncategorized

Farhan Haqn