New York,, 07.08.95 (IPS) – YK on kutsunut 183 kaikkiaan 185:stä jäsenmaastaan osallistumaan lokakuiseen huippukokoukseen, jolla juhlistetaan maailmanjärjestön 50- vuotista olemassaoloa.
Kutsuttujen listalla ovat jopa Yhdysvaltain arkkiviholliset Irakin Saddam Hussein ja Libyan Muammar Gaddafi. Mukana ovat myös muut Yhdysvaltain "terroristivaltioiksi" luokittelemat maat eli Kuuba, Pohjois- Korea, Syyria, Iran ja Sudan, vaikka niihin kohdistuu parhaillaan YK:n pakotetoimia.
22.-24. lokakuuta järjestettävästä huippukokouksesta on suljettu pois ainoastaan kaksi YK:n jäsenmaata: Somalia ja Afganistan. Somalialta puuttuu tällä hetkellä koko valtiokoneisto ja Afganistanin nykyhallitus ei ole saanut YK:n tunnustusta.
YK:n 50-vuotisjuhla oikeuttaa kaikkien muiden maiden johtajien läsnäolon New Yorkissa siitä riippumatta, myöntääkö Yhdysvallat heille viisumia vai ei. Tarkkailijat kuitenkin arvelevat, että Saddam ja Gaddafi tyytyvät lähettämään paikalle edustajansa, ja Yhdysvallat säästyy suurimmalta häpeältä.
Kuuban Fidel Castron otaksutaan olevan ainoa "terroristivaltion" johtaja, joka uhmaa Yhdysvaltain asennetta ja saapuu itse kokoukseen.
YK:n apulaispääsihteeri Gillian Sorensen kertoo, että 143 jäsenmaata on ilmoittanut osallistuvansa huippukokoukseen, josta on siten tulossa maailmanjärjestön historian suurin.
Sorensen korostaa, että juhlakokoukseen ei käytetä penniäkään YK:n varoja, vaan tarvittavat 15 miljoonaa dollaria (noin 65 mmk) kerätään lahjoituksina yrityksiltä, laitoksilta ja yksityishenkilöiltä. (Inter Press Service)

