NIGERIA : Mitätöityjen vaalien vuosipäivä huolettaa junttaa

Lagos,, 29.05.95 (IPS) – Nigerian mitätöityjen presidentinvaalien toisen vuosipäivän – 12. kesäkuuta – lähestyessä, maan sotilasjohtajan Sani Abachan pääkummitukseksi on noussut maan demokratialiike. Se jaksaa sinnikkäästi muistuttaa tapahtuneesta vääryydestä.

Sotilasjuntta on kerännyt vuosipäivän alla turvasäilöön oppositiopoliitikkoja, joiden mielestä presidentin virka kuuluisi vaaleissa voitolla olleelle Moshood Abiolalle. Abiola on ollut vangittuna siitä asti, kun hän vuosi sitten julisti itsensä presidentiksi.

Sotilasjuntan mukaan oppositio suunnittelee viime vuoden tapaan levottomuuksia kesäkuun 12. päivälle. Demokratiaa puolustavan Nadeco-järjestön edustaja Anthony Enahoro kiistää sen. Hänen mukaansa Nadeco on valmistellut yksivuotispäiviään, joita aiotaan juhlia 7.-9. kesäkuuta.

Nadecon ja muiden demokratiaa puolustavien järjestöjen johtajia ja aktivisteja on joka tapauksessa kärrätty poliisiasemille eri puolilla maata. Järjestön pääsihteerin tehtäviä hoitanut Olawale Osun pidätettiin 19. toukokuuta.

"Maasta on jälleen kerran tehty poliisivaltio. Jännitys on käsinkosketeltavaa", sanoo Kampanja demokratian puolesta -järjestön puheenjohtaja Beko Ransome-Kuti. Hänkin on ollut useita kertoja turvallisuuspoliisin kuulusteltavana.

Nigerian öljytyöläisten johtajat Frank Kokori ja Wariebi Agamene ovat viruneet vankilassa viime vuodesta lähtien. He johtivat demokratiaa vaatinutta pitkää lakkoa.

Lukkojen takana on myös epälukuisa määrä upseereita, joiden sanotaan puuhanneen vallankaappausta aiemmin tänä vuonna. Nigerian entinen presidentti, kenraali Olusegun Obasanjo on kotiarestissa. Hänestä tuli 1979 Nigerian ainoa sotilasjohtaja, joka on luovuttanut vallan vapaaehtoisesti siviileille.

Sotilasjuntta ei suostu vapauttamaan viime vaalien voittajana pidettyä Abiolaa, vaikka tällä on terveydellisiä ongelmia. Häntä syytetään maanpetoksesta, kun hän julistautui presidentiksi vaalien ensimmäisenä vuosipäivänä.

Abiolan vangitsemisen taustalla on Nigerian eri alueiden keskinäinen valtataistelu. Abiola tulee maan taloudellisesti vahvasta lounaisosasta. Valta on Nigeriassa ollut pitkään maan pohjoisosia edustavilla sotilailla ja poliitikoilla, jotka eivät halua luopua asemistaan.

Lounaisnigerialaiset ovat käärmeissään siitä, että Abiolalta ryövättiin voitto vaaleissa, jotka olivat Nigerian mittapuulla poikkeuksellisen rehelliset. Kapinamieltä kukistamaan nousi Abacha, joka oli tuolloin puolustusministeri.

Abacha kaappasi vallan heikolta väliaikaiselta hallitukselta, jonka kenraali-presidentti Ibrahim Babangida oli nimittänyt järjestämään uudet vaalit mitätöityjen jälkeen. Sotilaspiirit painostivat Babangidan vetäytymään eläkkeelle sen jälkeen, kun vaalien tulos oli mitätöity ja maa uhkasi suistua kaaokseen.

Abachan kovaotteinen politiikka osti hänelle hetken hengähdysaikaa. Lisäksi maan talous on niin syvässä kriisissä, että useimpia nigerialaisia askarruttaa hengissäpysyminen paljon enemmän kuin politiikka.

Pikku hiljaa nigerialaiset alkoivat kuitenkin taas odottaa, että poliittinen toiminta sallitaan. Poliitikot – tuo maineensa menettänyt ihmislaji, jonka sotilaat milloin ostavat milloin heittävät ulos – ovat jälleen heränneet henkiin.

Eri puolilla maata on järjestetty kokouksia ja liittoutumia rakennetaan odoteltaessa, milloin kovan kansainvälisen painostuksen alla olevat sotilaat vetäytyvät kasarmeihinsa.

Abacha järjesti toukokuussa perustuslaillisen kokouksen suunnittelemaan Nigerian poliittista tulevaisuutta. Kokous vaati ensin Abachaa luopumaan vallasta vuoden loppuun mennessä, mutta valtuutti lopulta tämän itse ilmoittamaan, milloin hän vetäytyy syrjään.

Demokratialiike Nadeco on varoitellut poliitikkoja, jotta nämä eivät taas antaisi vetää itseään nenästä. (Inter Press Service) 

Uncategorized

Toye Olorin