Sydney,, 15.05.95 (IPS) – Yhdysvaltain Oklahoman pommi-isku havahdutti australialaiset huomaamaan, että heidän maassaan toimii vastaavanlaisia äärioikeiston aseellisia ryhmiä.
Jo aiemmin Australian poliisi oli tarkkaillut useiden kuukausien ajan viittä maan puolustusministeriön työntekijää, jotka kuuluvat kiihkokristittyjen toimintaryhmään. Yksi epäillyistä saatiin tuomiolle ampuma-aseiden laittomasta hallussapidosta.
25-vuotias Darren Couchman sai 2 500 Australian dollaria (noin 7 700 markkaa) sakkoa kuuden luvattoman tuliaseen ja suuren ammusmäärän hallussapidosta. Couchman kuuluu Loyal Regiment of Australian Guardians (LRAG) – järjestöön.
Viranomaisten mukaan LRAG on järjestänyt sotilaskoulutusta Uudessa Etelä-Walesissa. Sen aatepohjan sanotaan olevan samanlainen kuin Michiganin militialla, jota syytetään Oklahoma Cityn tuhoisasta pommi-iskusta.
Australian viranomaiset arvioivat, että LRAG:ssä on 20-100 jäsentä. Suoraa kytkentää järjestön ja Yhdysvaltain oikeistoarmeijoiden välillä ei ole toistaiseksi havaittu.
Australian tiedotusvälineet ovat viime aikoina kiinnittäneet huomiota muihinkin maassa toimiviin äärioikeistolaisiin ja äärikristillisiin järjestöihin. Monet niistä pitävät majaa Queenslandissa tai Uuden Etelä-Walesin syrjäisillä maatiloilla.
Oklahoman jälkeen myös tavalliset australialaiset ovat huolestuneet noista ryhmistä, joiden opit ovat merkillisiä isänmaallisuuden, vainoharhaisuuden ja muukalaisvihan sekoituksia. Ne myös puolustavat raivokkaasti kansalaisten oikeutta kantaa asetta.
Yksi ryhmistä on Australians United for Survival and Individual Freedom (Ausi), jonka päämajana toimii Ian Murphyn omistama yksityinen kappeli. Murhpylla on laaja lammas- ja karjafarmi 800 kilometriä Sydneystä länteen. Tilalta on noin 2,5 tunnin ajomatka lähimpään kaupunkiin.
Murphyn militialla – kuten ryhmää myös kutsutaan – on yhteyksiä yhdysvaltalaisiin aatetovereihin, muun muassa All Nations Farm Fighters -porukkaan.
Murphy on äärioikeistolainen fundamentalistikristitty, joka pelkää, että australialaiset ovat menettämässä vapautensa. Hänen mielestään yhteiskunnan rakenne murenee ja kansakunnan olemassaolo on uhattuna.
Murphy vastustaa liittovaltion hallitusta, pankkeja ja aseiden käytön rajoittamista. Hänellä on yksityinen lentokone ja kaksikerroksinen bussi täynnä ampumatarvikkeita. Murphy on pestannut "armeijansa" kouluttajaksi yhdysvaltalaisen eläkkeellä olevan prikaatinkomentajan Ted Serongin. Tämä entinen CIA:n agentti kuului presidentti Richard Nixonin lähipiiriin.
Serong on pitänyt Australian maanpuolustusyhdistyksessä puheen, jossa hän sanoi, että Australia on helppo maalitaulu hyökkäykselle. Hänen mukaansa Perthin kaupungin pystyisi valloittamaan 600-miehinen vihollisjoukko. Vihollisiksi Serong määritteli Vietnamin, Intian ja Indonesian.
Murphyn luottomiehiin kuuluu myös Ross Provis, joka johtaa Australian Community Movement -järjestöä. Provis on kertonut lehdistölle, että hänen ryhmällään on rekkalasteittain aseita piilotettuna eri puolille maata.
"Meillä on raskaita ja kevyitä konetuliaseita sekä tykistöä. Meillä on paljon paremmat varusteet kuin Australian armeijalla", Provis rehvasteli Sydney Morning Herald – lehdessä. "Kun aika on kypsä, Ausi-joukot ovat tärkein hyökkäysvoima", hän jatkoi.
Ausi-järjestö puolestaan on etsinyt lehti- ilmoituksilla uusia jäseniä "auttamaan Australian ylikuormitettua armeijaa taistelemaan aasialaisten väistämätöntä hyökkäystä vastaan". Ilmoitus oli Lock, Stock and Barrel -lehdessä, jota julkaisee toinen äärioikeistolainen ryhmä, the Firearms Owners Association of Australia (Faoaa).
Faoaan mielestä oikeus kantaa asetta kuuluu ihmisen perusvapauksiin ja se on turvattava demokratian puolustamisen nimissä.
"Asevoimiemme kehno tila merkitsee sitä, että jos Indonesia hyökkäisi kimppuumme huomenna, sen joukot raiskaisivat naisia Melbournessa kuukauden sisällä emmekä me pystyisi puolustamaan heitä", julistaa Faoaan varapuheenjohtaja Ian McNiven.
Politiikan tutkijat eivät kuitenkaan ole kovin huolissaan oikeistoterrorin noususta Australiassa. Michael McKinley arvioi, ettei Ausi-järjestö saa kokoon enempää kuin tuhat kannattajaa koko maasta.
"Nämä ovat verrattain vähän koulutettuja ihmisiä, jotka tekevät työtä taloudellisen järjestelmän alimmalla tasolla. Australiassa meneillään oleva suuri rakennemuutos saa heidät tuntemaan olonsa turvattomaksi. He vaativat kunnioitusta jämäkälle anglosaksiselle miehen mallille", McKinley selittää.
Jotain oireellista saattaa kuitenkin olla siinä, että kolme vuotta sitten perustettu Australian Shooters Party (ASP) sai toukokuun alussa ensimmäisen edustajansa osavaltioparlamenttiin. Entinen radiojuontaja John Tingle valittiin ASP:n edustajana Uuden Etelä-Walesin ylähuoneeseen.
Tingle kiiruhti kuitenkin tekemään pesäeroa "äärioikeiston raivoaviin sekopäihin".
"Me emme vaadi aseita kaikille, mutta pidämme epäoikeudenmukaisina kovia lakeja, jotka tekevät aseiden hankkimisen vaikeaksi vastuullisille ihmisille", hän selitti. (Inter Press Service)

