000124 (IPS) – Luftföroreningar orsakar 15 000 människors för tidiga död i Bangladesh huvudstad Dhaka. Föroreningarna leder också till en ökning av hjärt- och kärlrelaterade sjukdomar som drabbar miljoner människor. De som drabbas värst är barnen.
Blynivåerna i luften från avgaser uppskattas vara åtta gånger högre än de värden som Världshälsoorganisationen, WHO, anser är säkra för barn. Blynivåerna är högre än i Mexico city och Bombay som är ökända för sina föroreningar. För stor exponering för bly leder till skador i nervsystemet och hjärt- och kärlsjukdomar.
Professor Naila Zaman Khan, som leder den neurologiska avdelningen vid barnsjukhuset Shishu i Dhaka, säger att en fjärdedel av de unga patienterna vid sjukhuset lider av problem som är relaterade till blyföroreningar. Barnen har för höga halter av bly i blodet vilket skadar hjärncellerna och många drabbade barn lider av minnesförluster och växer dåligt.
Bly kan orsaka utvecklingsstörningar särskilt hos undernärda barn. Fler än hälften av Bangladesh cirka 120 miljoner invånare lever under fattigdomsgränsen och många barn får för lite mat.
Många av de fattiga i Dhaka lever i bristfälliga, illegala bosättningar. De tjänar sitt knappa levebröd genom bland annat gatuförsäljning. De fattiga barnen växer upp på de trafikerade gatorna och utsätts ideligen för avgaser, diesel och bensin. Det finns cirka 200 000 motorfordon i staden och 85 procent av dem är gamla och miljöfarliga.
Sämst ur avgassynpunkt är de omkring 40 000 trehjuliga skoters som fungerar som “minitaxis” vars tvåtaktsmotorer släpper ut sin svarta rök i luften. Enligt dagstidningen Inqilab lider omkring en halv miljon människor huvudstaden av problem relaterade till luftföroreningarna.
En rapport från miljödepartementet uppger att luften Dhaka är tjock av 73 ton koloxid, 17 ton kolväten, 19 ton kväveoxid, 4,2 ton sot och andra partiklar och 128 kilo bly.
Förutom trafiken bidrar en rad tunga industrier i staden till föroreningarna dessutom tas mycket av hushållsavfallet inte om hand av myndigheterna och bidrar till den dåliga luften.
För några år sedan utlovade Världsbanken ett lån om över 50 miljoner kronor för att förbättra luften i Dhaka. Men regeringen har misslyckats med att följa ett av kraven som Världsbanken satt upp, nämligen att avskaffa taxiskotrarna inom fyra år. Det gör att projektets framtid är osäker.
Regeringen har tillkännagivit att de börjat importera blyfri bensin och miljöministern Syeda Sajeda Chowdhury pekar på att de försöker förbättra luften på flera andra sätt, bland annat genom upprättandet av miljödomstolar och att tung industri nu ska skapa miljöplaner samt att “Dhakas infrastruktur ska uppgraderas”.
(000124) .

