Miljöförstöring äventyrar världens matproduktion

010216 (IPS) – Vanliga jordbruksmetoder som används världen över skadar miljön och hotar därmed matproduktionen, skriver de två tankesmedjorna World Resources Institute (WRI) och International Food Policy Research Institute (IFPRI) i en rapport. 

Jordbruksmetoderna gör att djur- och växtlivet tar skada, jorden sugs ut och vattnet blir förorenat. Detta leder till sämre skördar.

Högre produktivitet inom jordbruket kommer att bli allt viktigare de närmaste 40 åren eftersom efterfrågan på mat beräknas fördubblas, förutspår forskarna.

Rapporten är den första som ger en fullständig översikt över hur miljöförstöring påverkar våra möjligheter att förse alla med mat.

-Siffrorna ser inte bra ut, säger Per Pinstrup-Andersen, generaldirektör för IFPRI.

I flera utvecklingsländer, där en snabbt växande befolkning hotas av matbrist, har jorderosionen redan gått långt och försämrat skördarna, enligt Pinstrup-Andersen.

Allt näringsfattigare jord, erosion och försaltning är utbredda problem och minskar produktiviteten med omkring 13 procent, enligt rapporten som är den fjärde av fem studier som WRI gör på det globala ekosystemet.

-Vi får inte ta ifrån jorden mer vatten eller näring än vi ger tillbaka, säger Pinstrup-Andersen.

Ett av de största problemen för jordbrukare världen över är den dåliga tillgången till vatten. Konstbevattning utför 70 procent av det vatten människan gör av med årligen. Av den mängden återvänder bara 30-60 procent till jorden igen.

Kampen om vad vattnet ska användas till – dricksvatten, vatten till industrin eller vatten till jordbruket – är hårdast i utvecklingsländerna eftersom folkmängden växer snabbt där, liksom industrin, enligt rapporten.

Ett stort hot mot vattendragen är det myckna användandet av konstgödsel och besprutningsmedel. Omkring 20 till 30 procent av världens skogar har huggits ned och blivit odlad mark. Flera djur- och växtarter har därmed gått förlorade, enligt rapporten.

För att undvika att fler skogar förstörs måste produktiviteten på den odlade mark som finns öka, menar chefen för Världsbankens avdelning för jordbruksutveckling, Robert Thompson.

Djur- och växtlivet gör flera tjänster åt jordbruket, bland annat pollinering och vattenrening.

(010216)

.

Danielle Knight

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *