Harare, 080128 (IPS) – I samband med att skolorna i Zimbabwes huvudstad Harare öppnade igen efter vinterlovet så har många lärare rapporterat om att elever har uteblivit. Den fortsatta ekonomiska krisen i landet innebär att det blir allt svårare för föräldrarna att låta barnen gå i skolan.
Alois Mufundisi tjänar 200 miljoner zimbabwiska dollar i månaden på sitt arbete inom mediebranschen. På den parallella marknaden motsvarar detta ungefär 50 amerikanska dollar. Pengarna räcker bara till familjens baslivsmedel i två veckors tid, och Mufundisi har stora problem med att låta sina tre barn gå kvar i skolan. För sju år sedan klarade sig familjen bra på hans inkomst, men numera måste han extraknäcka för att få ekonomin att gå ihop. – Ibland kan jag inte sova utan ligger bara och funderar på hur jag ska få ihop mer pengar. Det plågar mig att tänka på att jag kanske inte kommer att ha råd att betala för mina barns skolgång, Mufundisi. Den officiella inflationen i landet ligger för närvarande på hela 8 000 procent, och allt fler föräldrar ställs inför samma problem som Mufundisi. Det råder stor brist på det mesta i landet.
Sedan den ekonomiska krisen i landet började år 2000 har dessutom standarden på landets skolor konstant försämrats.
En gång i tiden var Zimbabwes skolväsende Afrikas bästa, men nu råder kris även inom utbildningssystemet. Tiotusentals lärare på de statliga skolorna driver kampanjer för att få upp sina löner, medan många andra lärare har valt att emigrera till andra länder där lärarlönerna är bättre. Lärarfacket PTUZ beräknar att fler än 15 000 zimbabwiska lärare lämnade sina arbeten bara under år 2006. De flesta lärare som är kvar använder en stor del av sin arbetstid till att försöka dryga ut sina inkomster. På de privata skolorna, där undervisningen håller en högre kvalitet, kräver klassföreståndare mutor av föräldrarna för att deras barn ska bli inskrivna. – Jag tvingade betala med utländsk valuta för att få in min dotter på en privatskola i Harare, berättar Mufundisi för IPS. En lärare på en skola på landsbygden berättar för IPS att han sålt läroböcker från skolans bibliotek för att dryga ut sin usla lön, och nu tänker emigrera till Sydafrika innan han åker fast. President Robert Mugabe satsade stort på landets skolor efter att landet hade vunnit sin självständighet 1980. Under åren har dock presidentens styre blivit alltmer auktoritärt, och skolorna har förfallit. PTUZ bedömer att det går mellan fyra och fem elever på varje lärobok, och ofta tvingas lika många barn dela på en skolbänk i de dåligt utrustade skollokalerna. Det händer att elever svimmar av undernäring i skolorna, och unga kvinnor tvingas stanna hemma i samband med att de har mens eftersom de inte har råd att köpa bindor.
Allt fler barn hoppar av skolan för att istället försöka bidra till familjernas försörjning genom att arbeta som försäljare, busskonduktörer, eller i vissa fall till och med genom att prostituera sig. PTUZ hävdar att många av landets internatskolor har tvingats stänga på grund av matbrist.
– Enligt våra rapporter kommer många skolor inte att öppna igen. Detta är tydliga tecken på hur skolsystemet är på väg att helt kollapsa, säger förbundets ordförande Raymond Majongwe till IPS.
Även inom den högre utbildningen råder det kris. Studentförbundet Zinasu skriver i en färsk rapport att i inget annat land i världen som inte befinner sig i krig väljer lika många universitetsstudenter att hoppa av sina utbildningar. Ett vanligt skäl är enligt rapporten att studenterna inte har råd att betala de mycket höga skolavgifterna.

