Mexiko: Våldtagna vägras abort

Mexico city, 060308 (IPS) – En kvinna eller flicka våldtas var fjärde minut i Mexiko. Och om offren blir gravida finns det ingen garanti för att deras rätt till abort respekteras, trots stöd i lagen. Det visar en ny rapport från Human Rights Watch, HRW.

– Kvinnor som blir gravida som ett resultat av en våldtäkt fastnar hos negativa myndigheter som ser rätten till abort som något teoretiskt, säger Marianne Mollmann, rapportens författare.

Många våldtäktsoffer som blivit gravida tvingas därför genomföra aborter på illegala kliniker där deras hälsa och liv ställs på spel. Upp till en miljon illegala aborter utförs varje år i landet, enligt en studie från Nationella autonoma universitetet. Abort är bara tillåtet i Mexiko om kvinnan blivit gravid efter en våldtäkt eller om hennes liv är i fara. Men ofta förvägras kvinnorna den rätten eller informeras aldrig om att den finns, enligt rapporten som bygger på vittnesmål från våldtagna. HRW kräver i rapporten att den mexikanska staten garanterar våldtagna sin rätt till abort samt att rätten utsträckt till offer för incest och till minderåriga som haft sex med vuxna utan att samtycka. En 16-årig flicka i rapporten tvingades till samlag med sin far varje vecka. När hon blivit gravid bad hon myndigheterna om abort. Men myndigheterna tvingade henne att föda barnen med argumentet att hon utsatts för incest – inte för våldtäkt. Mexikanska organisationer och den Inter-amerikanska kommissionen för mänskliga rättigheter, IACHR, har också uppmanat mexikanska staten att vita åtgärder för att skydda kvinnor och flickor från sexuellt våld och farliga, illegala aborter. Efter två års utredning begär IACHR att den mexikanska staten betalar ut skadestånd till Paulina Rodríguez som 1999 våldtogs, blev gravid och inte tilläts göra abort. Hon var då 13 år gammal. IACHR kommer också att begära att den mexikanska regeringen gör ett offentligt uttalande där man förtydligar att våldtäktsoffer har rätt till abort och att de som hindrar detta kommer att straffas. – Nu agerar man i Paulina Rodríguez fall, och det är bra. Men det finns hundratals sådana fall varje år och de har inga rättigheter, säger Mollmann på HRW. HRW säger att man genomfört sin undersökning i Mexiko eftersom landet är något av en förebild i Latinamerika. – Vi vet att detta problem finns i hela regionen och vi hoppas att den här rapporten kommer att skapa debatt, säger Marianne Mollmann.

I många delar av Mexiko finns det inga klara tillvägagångssätt för hur våldtagna ska kunna få en abort utförd. I andra regioner är processen mycket krånglig och tidskrävande. Inblandade juridiska instanser och sjukvårdmyndigheter försvårar ofta för kvinnorna – eller ljuger för dem om deras rättigheter och möjligheter, enligt rapporten. Rocío Corral, chef för det ickestatliga stödcentret Margarita Magón, säger att rapporten tar upp ett problem som myndigheter och politiker hittills inte gjort någonting för att lösa. – Många myndigheter förvägrar våldtagna rätten till abort på grund av sin egen religiösa tro eller machokultur. Förhoppningsvis kommer detta att förändras tack vare rapporten, när denna information blir offentligt och när kvinnor blir medvetna om sin rätt, säger Corral.

74 procent av kvinnorna i låginkomstområden i Mexiko City vet inte om att abort är lagligt under vissa omständigheter, enligt en studie som citeras i rapporten. – Vi måste tala öppet om dessa frågor i Mexiko. Kvinnors rättigheter måste bli kända och respekterade, säger José Manuel López, ordförande för ett center mot sexualbrott i den mexikanska staden Guadalajara.

López har själv sett hur våldtäktsoffer behandlas av polis och myndigheter. Han har berättat för HRW hur en äldre kvinna gick in på en polisstation för att anmäla en våldtäkt. Den som tar emot anmälan reser sig upp och säger “Gamla kvinna, hur kan du förvänta dig att jag ska tro på att du våldtagits?”. Han vänder sig sedan till en kollega och säger: “Titta på henne, har du lust att våldta henne?”. Marianne Mollman säger att polis och myndigheter i Mexiko tror mer på den misstänkte våldtäktsmannen än på kvinnorna. Detta är bara ett exempel på det omfattande, och av lagen sanktionerade, våldet mot landets kvinnor, menar hon. I sju mexikanska delstater är våld mot kvinnor som utförs av hennes familj inget brott. I 17 delstater kan våld i hemmet bestraffar bara om det upprepas. I 13 stater är sex med minderåriga bara ett brott om barnet bevisligen var “kyskt” före händelsen.

Och i de flesta fall klassas incest som sex i samförstånd mellan barnet och föräldern, eller mellan syskon. Incest räknas som ett brott – men som ett brott mot familjen och inte mot barnet, enligt HRW:s rapport.

Diego Cevallos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *