Egypten söker brödraskap med Hamas

Kairo, 060207 (IPS) – Efter Hamas valseger förbereder sig Egypten på nya politiska ekvationer. I förra veckan träffade president Hosni Mubarak både den palestinska presidenten Mahmoud Abbas och Israels utrikesminister Tzipi Livni.

Regeringstalesmannen Suleiman Awad sa efter Mubaraks möte med Abbas att den egyptiske presidenten vill “hålla dörren till fredsprocessen öppen”, samtidigt som han påpekade att Hamas valseger var ett resultat av demokratin.

Israel har meddelat att man inte kommer att upprätta diplomatiska relationer med en Hamas-ledd regering förrän Hamas tar avstånd från våld och erkänner Israel.

Uttalanden från egyptiska regeringsföreträdare tyder på att även den egyptiska regeringen vill se Hamas gå i en mer försonlig riktning.

– Ingen kommer att tala med dem förrän de har gett upp våldet och erkänt Israel, sa Omar Suleiman, underrättelseexpert som har medlat mellan palestinska grupper och Israel, efter mötet mellan Abbas och Mubarak.

Den egyptiske utrikesministern Ahmed Abul Gheit sa att Hamas måste omvandlas från en väpnad motståndsgrupp till en legitim politisk rörelse.

– När man sitter i parlamentet använder man verbala argument, inte vapen, sa han.

Strax innan det palestinska valet sa Abul Gheit till den arabiska dagstidningen Asharq al-Awsat att han var säker på att Hamas skulle kunna “leva med tanken på att förhandla med Israel.” – Hamas har redan accepterat en vapenvila med Israel för förhandlingarnas skull. Vi tror att om Hamas deltar i den politiska processen så kommer det att förändra dess tänkande i grunden, sa Abul Gheit enligt Asharq al-Awsat.

Det terrorstämplade Hamas har i stort sett hållit det avtal om vapenvila som organisationen lovade att följa i Kairo i mars förra året.

– Hamas har huvudsakligen respekterat vapenvilan, med några mindre undantag efter israeliska aggressioner. Nu talar gruppens ledarskap om att etablera en tioårig vapenvila, säger Emad Gad, expert på Israel-frågor vid det statliga al-Ahram-centret för politiska och strategiska studier.

En del bedömare menar att det egyptiska Muslimska brödraskapet kan spela en roll i framtida medlingsförsök. Det islamistiska brödraskapet, som är förbjudet men som, inom vissa ramar, tolereras av staten vann nyligen 88 platser av 444 i parlamentsvalet. – Hamas hoppas nu på att det egyptiska Muslimska brödraskapet ska delta i medlingsprocessen. Regeringen kommer att avvisa den idén, men vissa regeringsföreträdare kan ändå vara frestade att be Brödraskapet om hjälp, säger Emad Gad.

Walid Kazziha, professor i statsvetenskap vid Amerikanska universitetet i Kairo, instämmer. – Hamas valseger kommer definitivt att ge Muslimska Brödraskapet i Egypten nya möjligheter. Regeringen kommer att tvingas ta hjälp av Brödraskapet för att medla, säger Kazziha. Och han tror att Brödraskapet är kvalificerat för den uppgiften.

– De har själva accepterat ett konstitutionellt ramverk, och dess verksamhet är enbart politisk. Hamas måste lära sig att agera på samma sätt.

Adam Morrow

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *