Bangkok, 050930 (IPS) – Alla hivpositiva thailändare som behöver det ska få behandlig med bromsmedicin, lovar regeringen. Satsningen är möjligt tack vare att landet tillverkar en egen, billigare kopia av medicinen.
Fram tills nu har bara 50 000 av landets hivpositiva behandlats med bromsmedicin. – Detta visar att regeringen verkligen har beslutat sig för att hjälpa de som lever med hiv, säger Nimit Tienudom, chef för organisationen AIDS Access Foundation.
Det var förra året som regeringen lovade att bromsmediciner ska ingå i landets allmänna sjukvårdssystem. Beslutet innebär att Thailand blir ett föregångsland i Asien vad gäller behandling av hivpositiva. – Den främsta anledningen till att Thailand klarar detta är att landet tillverkar egna mediciner, säger Paul Cawthorne, Thailandssamordnare för Läkare utan gränser. – Medicinerna är billiga och därför har man råd. Men belastningen kommer nu att öka på det thailändska sjukvårdssysmet, säger Cawthorne. – Nästan 800 statliga sjukhus kommer att beröras och vissa sjukhus i norra Thailand kommer att få bära en tyngre börda på grund av fler hivfall där, säger han. Omkring 600 000 av landets 64 miljoner invånare beräknas vara hivpositiva. Över 300 000 thailändare har redan dött i aids eller aidsrelaterade sjukdomar sedan början av 1980-talet. Tack vare bromsmedicinerna kan många hivpositiva i dag leva bra liv. Men tillgängligheten är mycket låg i de flesta av världens länder. År 2003 inledde Världshälsorganisationen WHO en kampanj för att se till att fler får tillgång till medicinerna. Men få länder har levt upp till målen som satts och trots förbättringar på vissa hålls så tvingas merparten av världens hivpositiva vara utan medicin som kan rädda deras liv. I Afrika, där nästan 70 procent av världens cirka 40 miljoner hivpositiva lever, hade mindre än fyra procent tillgång till bromsmedicin 2003.

