Montevideo, 020513 (IPS) – USA har antagit en ny jordbrukslag som innebär en ökning av jordbrukssubventionerna med nästan 80 procent. Lagen har lett till protester i bland annat Sydamerika och Europa.
Argentina och Brasilien har sagt att de kommer att protestera mot den nya lagen i Världshandelsorganisationen WTO.
Jordbrukslagen garanterar mer stabila inkomster för amerikanska bönder genom att öka stödet till bomulls- och spannmålsproducenter och genom att återuppta stödet för honungs-, mohair- och ullproducenter. Dessutom kommer den nya lagen att innebära nya subventioner till de bönder som producerar mjölk, jordnötter, linser och kikärter.
George W. Bush skrev på måndagsmorgonen under lagförslaget, trots protester från Australien, Kanada, EU och Sydamerika, vars utveckling till stor del är beroende av jordbruksexport.
Till exempel står råvaror från jordbruket för 52 procent av det krisdrabbade Argentinas export. För Bolivia är siffran 39 procent, för Ecuador 67 procent och för Uruguay 55 procent.
Kritiken växer nu mot den amerikanska dubbelmoralen i internationella handelsfrågor. USA argumenterar för fri handel och i september förra året ställde landet sig bakom en uppmaning från länderna i Cairns-gruppen û 18 jordbruksexporterande länder – om en grundlig reform av det internationella handelssystemet och ett avskaffande av alla subventioner som stör den fria handeln.
Den amerikanske handelsrepresentanten Robert Zoellick sa på tisdagen att den nya jordbrukslagen inte borde leda till att man ifrågasätter Bush-administrationens vilja att ta bort exportsubventioner och öka marknadstillgången.
Men Zoellick erkände också att USA inte gör allt de borde för frihandeln.
– Vi förtjänar den kritik som vi har fått, säger han.
Den brasilianske utrikesministern Celso Lafer säger att hans land inte kommer att tveka att använda varje möjlighet att oskadliggöra effekten av de subventionerade produkterna. Lafer sa också att Brasilien kommer att lämna in en protest till WTO, på grund av den skada som lagen kommer att göra för landets export, framför allt exporten av sojabönor.
Den brasilianska regeringen räknar med att lagen kommer att leda till att landet förlorar 9,6 miljarder dollar under de kommande fyra åren, på grund av ökad amerikansk export, mindre marknadsandelar för latinamerikanska exportörer och sjunkande råvarupriser.
Lagen har också upprört USA:s närmsta allierade, exempelvis Kanada. Den kanadensiska jordbruksministern Lyle Vanclief sa att de ökade subventionerna innebär ett hårt slag mot USA:s trovärdighet i den kommande förhandlingsrundan i WTO.
Men Bush kunde inte motstå lagens betydelse med tanke på senatsvalet i höst, då väljarna i jordbrukarstater som Arkansas, South Dakota, Georgia, Iowa, Minnesota och Missouri kan bli avgörande.

