London, 050207 (IPS) – Finansministrarna för världens rikaste industriländer lovande under sitt möte i helgen att de fattigaste länderna ska ha möjlighet att få sina skulder avskrivna. Avskrivningen kommer dock att utredas från fall till fall.
De sju länder som ingår i G7-gruppen – Frankrike, Italien, Japan, Kanada, Storbritannien, Tyskland och USA – är redo att skriva av upp till 100 procent av skulderna för de länder som ingår i skuldavskrivningsinitiativet HIPC. Erbjudandet gäller de fattiga ländernas skulder till multilaterala långivare som Världsbanken och IMF. Detta betyder i praktiken att institutioner som Världsbanken och Internationella valutafonden IMF kommer att utreda vart och ett av de 37 länder som ingår i HIPC och överväga skuldavskrivning. Att avskrivningen ska utredas för varje land för sig kan vara lika med ett stort frågetecken, anser flera betraktare. IMF har tidigare knutit skuldavskrivning till reformer. – Vi måste be G7 att förklara exakt vad de menar med en utredning från fall till fall, säger Romilly Greenhill från organisationen ActionAid.
Hon säger dock att helgens möte dock visade att G7-länderna anser att en total skuldavskrivning behövs för vissa länder. – Det lägger fast kursen och förbinder G7 att gå vidare vid givarkonferenser senare i år, säger Greenhill.
I G7-länderna gemensamma deklaration skriver man att utvecklingsländerna för att kunna utvecklas ekonomiskt och socialt måste man ta kurs på “hållbar utveckling”. Biståndet till de fattiga länderna måste förbättras skriver G7 och knyter det till införandet av vissa reformer i u-länderna. Bland annat krävs bättre insyn i statsfinanser och ökade insatser mot korruption. Men deklarationen innehåller inga utfästelser om att öka biståndet till det av FN satta målet på 0,7 procent av BNP. Inte heller lyckades länderna enas om det förslag som kallas International Finance Facility, IFF, som har lagts fram av den brittiske finansministern Gordon Brown. IFF går ut på att givarländer ska “låna” pengar från framtida biståndsbudgetar som ska satsas på fattigdomsbekämpning. Syftet med IFF är att man ska kunna uppnå millenniemålen som antagits av FN:s medlemsländer. Det övergripande målet är att halvera fattigdomen i världen före 2015. IFF får stöd av flera europeiska länder som är villiga att åtminstone testa förslaget men USA är totalt emot. – Den här mekanismen fungerar inte för USA. Det fungerar för andra länder vilket är bra, sa USA:s biträdande finansminister John Taylor.
I deklarationen efter mötet lovar finansministrarna att de ska “enas om ett arbetsprogram” om IFF, och om andra förslag som kommit från Tyskland, Frankrike och USA. Storbritanniens tidigare förslag att sälja ut en del av IMF:s guldreserver för att kunna skriva av mer skulder åt fattiga länder ska utredas vidare av IMF.
Brown menade efter mötet att deklarationen är ett genombrott.
– Vi kan befinna oss vid början till slutet av den process där skulder som de fattigaste länderna har, som tillkommit under 20 till 30 år och som helt enkelt inte går att betala tillbaka, slutligen tas om hand, sa Brown. Greenhill säger att deklarationen bara är början på en process inför G8-toppmötet som ska hållas i Gleneagles i Skottland i juli. G8 är G7 plus Ryssland.

