Kuba återupptar diplomatiska relationer med EU

Havanna, 050113 (IPS) – Den kubanska regeringens beslut att återuppta de kontakterna med EU – efter att de diplomatiska förbindelserna varit frusta i över ett och ett halvt år – öppnar vägen mot förbättrade relationer. Bland kubanska dissidenter är reaktionerna på utvecklingen delade.

– Från och med nu har Kuba återupptagit officiella kontakter på regeringsnivå med alla länder inom EU, berättade landets utrikesminister Felipe Pérez Roque vid en presskonferens på måndagen. Pérez Roque sa att detta föranletts av att EU:s latinamerikakommission, Colat, beslutat att rekommendera att politiken gentemot Kuba ska revideras. Detta kan komma att leda till att EU-länderna slutar bjuda in oppositionella till sina ambassader i samband med firanden av nationella helgdagar. Kubas utrikesminister beskriver dessa dissidenter som “legoknektar betalda och styrda av USA:s regering”.

Relationerna mellan Kuba och EU frystes i stort sett helt efter att unionen antagit en serie sanktioner mot landet i juni 2003 – i protest mot att 75 oppositionella gripits och dömts, samt mot att tre män avrättats efter att ha försökt kapa en passagerarfärja på väg mot USA.

Men den åtgärd som fick Kubas regering att ilskna till mest var beslutet att bjuda in dissidenter till officiella receptioner på ambassaderna. Detta gjorde att den diplomatiska striden kom att kallas “cocktailkriget”.

Den 31 januari kommer EU:s ministerråd att studera Colats rekommendationer om att släppa på sanktionerna, som har kritiserats för att vara ineffektiva. Bland kubanska dissidenter är uppfattningarna delade i fråga om denna omprövning. Manuel Cuesta Morúa, språkrör för Arco Progresista, en koalition av små, moderata oppositionsgrupper med en socialdemokratisk prägel, menar att den nya situationen kan leda fram till att EU kan påverka mer i fråga om mänskliga rättigheter och en demokratisering av Kuba. Men Vladimiro Roca, språkrör för dissidentgruppen Todos Unidos, menar istället att den kubanska regeringen under lång tid arbetat för att splittra EU, “och nu har man slutligen lyckats”.

Roca är mycket kritisk till delar av EU, som han menar inte agerar till stöd för demokratin och de mänskliga rättigheterna, utan “snarare efter egna intressen, främst ekonomiska”.

Han tillägger att det är högst otroligt att den kubanska regeringen kommer att öppna upp för fler demokratiska arenor, eller släppa alla politiska fångar, vilket varit ett krav från flera EU-länder. Enligt en ny rapport från dissidentgruppen Kubas kommission för mänskliga rättigheter och nationell försoning, finns det 294 kubanska dissidenter som avtjänar fängelsestraff eller väntar på sina rättegångar.

Patricia Grogg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *