Södra Afrika: Aidsepidemin slår extra hårt mot kvinnorna

Johannesburg, 041115 (IPS) – Många kvinnor i södra Afrika tvingas agera som sjuksköterskor i hemmen för att ta hand om släktingar som fallit offer för aidsepidemin. I samband med årets internationella aidsdag kommer en ny kampanj att lanseras av organisationen ActionAid International – där man kräver att ländernas regeringar agerar för att lätta på kvinnornas bördor.

– Kvinnorna kan inte bära runt på sjukhussängar på sina huvuden, säger Quinton Mageza som arbetar för den globala biståndsorganisationen ActionAid International, med hänvisning till alla som tvingas sköta om sina sjuka släktingar. Kvinnorna i södra Afrika har enligt Mageza fått en alldeles för tung börda att bära i samband med aidskrisen i regionen. Och detta trots att de allra flesta saknar all form av medicinsk utbildning. ActionAid, som har sitt huvudkontor i Johannesburg, kommer i samband med internationella aidsdagen den 1 december att lansera en ny kampanj kallad Mutapola – döpt efter den kvinna som organisationen lyfter fram som ett exempel på kvinnors tunga vårdarbete. – Hiv och aids drabbar kvinnorna hårdare än män eftersom det är kvinnorna som tar hand om de sjuka och axlar den största bördan, säger Carol Equamo från ActionAid till IPS. Hon menar att om en person som bor i en stad drabbas av sjukdomen, så blir denne vanligtvis skickad för att bli omhändertagen av en mormor eller farmor som bor på landet. Samtidigt som bara två procent av världens befolkning lever i södra Afrika finns där 70 procent av alla människor i världen som drabbats av hiv eller aids. Detta enligt den senaste rapporten från FN:s aidsprogram Unaids. En gemensam rapport från WHO och Unaids visar samtidigt att regionens kvinnor i åldern mellan 15 och 24 år löper mer än dubbelt så hög risk att själva drabbas av sjukdomen jämfört med männen i samma åldersgrupp. Och ju fler människor som faller offer för epidemin, desto fler barn kommer att bli föräldralösa. Unaids beräknar att mellan 15 och 19 procent av barnen är föräldralösa i sju av regionens länder, däribland Zimbabwe, Botswana och Zambia.

De flesta lokala initiativen mot epidemin är beroende av kvinnors arbete, samtidigt som kvinnorna också lägger ner mycket mer tid på att ta hand om och vårda de sjuka. – Vi menar att det bör vara statens ansvar att sköta vården, säger Mageza. I sin kampanj skriver ActionAid att hemvården i södra Afrika hänger samman med minskande statliga utgifter på hälsovården, samtidigt som kvinnornas vårdarbete innebär att de inte kan ägna sig åt andra produktiva aktiviteter. Organisationen kommer tillsammans med Open Society Institute of Southern Africa, OSISA, att lansera sin kampanj Mutapola och en film kallad “Nej till hem-baserad vård” i Johannesburg den första december. Filmen dokumenterar en vanlig dag för en kvinna som agerar sjuksköterska i sitt eget hem, samtidigt som den också ställer frågor kring vilken roll staten bör ha i vården.

– Vi vill att också kvinnor och flickor ges en röst. Just nu är det främst männens röster vi hör, säger Mageza.

Moyiga Nduru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *