Washington, 040429 (IPS) – En åsiktsförändring i den arabiskättade amerikanska väljargruppen kan få vågskålen att tippa över till president George W Bushs nackdel i höstens val, enligt en studie som genomförts i fyra av de delstater där valet kan komma att avgöras.
Mätningen har gjorts av opinionsinstitutet Zogby International på uppdrag av Arab American Institute, AAI. Enligt den riskerar Bush, om den nuvarande opinionen står sig fram tills valet i november, att förlora en tredjedel av de arab-amerikanska rösterna i de fyra undersökta delstaterna jämfört med valet år 2000. Ett val Bush i vissa delstater vann med knappast möjliga marginal.
Ett så stort tapp kan bli avgörande i de fyra delstater som ingår i mätningen: Florida, Michigan, Ohio och Pennsylvania. I just dessa delstater sätter både Bush och den demokratiske kandidaten John Kerry in en stor del av sina tidiga kampanjsatsningar eftersom loppet mellan dem där tros bli mycket jämt.
Enligt det amerikanska valsystemet får den presidentkandidat som får flest elektorsröster i en delstat samliga delstatens röster – oavsett hur liten segermarginal han vunnit med.
– Allt som kan få ett tusental – eller ett hundratal – att ändra sig kan få en effekt på det nationella utslaget, säger John Zogby, som genomfört studien.
Den arabisk-amerikanska gruppen omfattar minst 3,5 miljoner människor. Det gör att den bara motsvarar lite mer än en procent av den totala amerikanska befolkningen. Men samtidigt röstar gruppmedlemmarna i högre grad än andra och antalet registrerade arabiskättade väljare väntas i år komma att utgöra 1,5 procent av samtliga väljare.
Gruppen är dessutom koncentrerad till ett fåtal amerikanska delstater – bland dem Kalifornien och New York, där Kerry väntas vinna relativt lätt i november – men även i de fyra jämna delstater som ingår i Zogbys undersökning.
503 slumpvis utvalda arab-amerikaner har ingått i undersökningen som genomfördes den 22-24 april. Eftersom antalet tillfrågade är relativt litet beräknas felmarginalen ligga på plus eller minus 4,5 procent.
Omkring två tredjedelar av de tillfrågade var katoliker eller ortodoxa, en fjärdedel var muslimer och resten protestanter. Det speglar den religiösa sammansättningen av hela den arabisk-amerikanska befolkningen av vilken majoriteten har libanesiskt ursprung.
I valet år 2000 fick Bush 46 procent av de arabiskättade amerikanernas röster jämfört med 29 procent för demokraternas kandidat Al Gore. Det gröna partiets kandidat Ralph Nader, som har libanesiskt ursprung, tog hem 16 procent.
Men enligt den nya mätningen har Kerry chansen att vända på siffrorna. Nu säger 45 procent att de skulle rösta på Kerry, 28 på Bush och 13 på Nader.
När de tillfrågade bara fick alternativen Bush eller Kerry, och Nader inte nämndes, valde 49 procent Kerry, 34 Bush och 21 procent sa att de inte hade bestämt sig eller att de ville rösta på någon annan.
Stödet för Kerry var större hos de inom gruppen som invandrat till USA jämfört med de som är födda i landet. Och bland muslimerna sa 62 procent att de tänkte rösta på Kerry.
När de ombads lista vilka frågor som är mest avgörande för hur de röstar satte gruppen upp, i fallade skala: ekonomi, sjukvård, terrorism/nationell säkerhet, utbildning, utrikespolitik och Irak. En rangordning som väl avspelar hela den amerikanska väljarkåren. Men två tredjedelar av gruppen satte dessutom upp situationen i Israel-Palestina som “mycket viktig” för deras val av kandidat.
I det avseendet kan Kerrys uttalande om att han stödjer den israeliske premiärministern Ariel Sharons plan för ett tillbakadragande från Gaza ha kostat honom stödet från vissa arabisk-amerikanska väljare. På frågan vilken av de båda kandidaterna som de tror kan lösa konflikten tror bara 22 procent på Kerry, jämfört med 16 procent för Bush, som uttalade sitt stöd till Sharons plan för två veckor sedan.
Nästan hälften av de tillfrågade sa att de inte hade förtroende för någon av de båda parterna vad gäller Israel-konflikten.

