Brasilien: Vattenransonering hotar i Sao Paulo trots omfattande regn

Rio de Janeiro, 040210 (IPS) – Under de senaste två veckorna har den brasilianska storstaden Sao Paulo utsatts för så kraftiga regn att flera kvarter i staden drabbats av översvämningar. Samtidigt hotas fortfarande hälften av stadens 18 miljoner invånare av vattenransonering.

Även flera städer och områden i nordöstra Brasilien har de senaste veckorna utsatts för ovanligt kraftiga skyfall. Flera vattenreservoarer har tvingats öppna sina luckor för första gången på 15 år, vilket i sin tur ytterligare förvärrat översvämningarna.

Fler än 100 människor har hittills dödats i samband med att deras hus kollapsat av vattenmassorna. Enligt landets myndigheter har närmare 5 000 hus förstörts, vilket lett till att minst 120 000 människor blivit hemlösa i 16 av landets 27 delstater.

Allra svårast har den nordöstliga delstaten Pernambuco drabbats. Fram till i fredags hade 29 dödsfall rapporterats därifrån. Skolstarten för 60 000 elever har senarelagts eftersom skolorna antingen förstörts eller fungerar som tillfälliga bostäder för familjer som förlorat sina hem. Enligt Marcelo Seluchi, chef för Vetenskapsdepartementets avdelning för klimatstudier, CPTEC, beror de kraftiga skyfallen inte på något särskilt väderfenomen som exempelvis El Niño. Det handlar snarare om tillfälligheter, menar Seluchi. I några av de nordöstliga delstaterna har regnen börjat avta, och enligt Seluchi finns det försiktiga förhoppningar om att situationen snart kan komma att normaliseras.

Situationen i Sao Paulo förvärrades av en kallfront som utlöste ett mycket intensivt regn som pågick i över en vecka. Enligt Seluchi drabbade dock regnen bara delar av staden, vilket ledde till översvämningar och förstörelse i vissa områden.

Samtidigt är det svårt att förklara för befolkningen i staden hur de omfattande regnen, som skadade bostäderna för fler än 21 000 invånare, ändå inte innebär att hotet om vattenransoneringar dragits tillbaka. Det är ett hot som vilat över staden sen juli förra året. De omfattande regnen har inte nått området Serra da Cantareira, där en stor del av de vattendepåer som försörjer hälften av stadens 18 miljoner invånare är belägna. Det lokala företaget som sköter staden vattenförsörjning bedömer att systemet i Serra da Cantareira bara innehåller fem procent av sin normala kapacitet. Om det inte regnar i området innan slutet av denna månad kommer nio miljoner invånare i staden att utsättas för en vattenransonering som innebär att de blir utan vatten i 36-timmarsintervaller.

Att andra delar av staden ofta drabbas av översvämningar beror bland annat på att en så stor del av staden ytor är belagda med asfalt eller cement. I Sao Paulo går det endast 4,7 kvadratmeter grönområden per invånare. Det kan jämföras FN:s rekommendationer om minst 12 kvadratmeter grönområden per invånare i stadsbebyggelse. I en del av de områden som drabbats värst av regnen är vegetationen minimal, mindre än en kvadratmeter per invånare. Det innebär att dräneringsmöjligheterna för vattnet är små och riskerna för översvämningar stora. Det har lett till att mångas hem nu är hem vattenskadade.

Mario Osava

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *