En halv miljon på flykt från Mosul

Khazar, Irak, 140617 (IPS) – En halv miljon människor uppges ha tvingats på flykt från Iraks näst största stad Mosul sedan den i förra veckan intogs av sunnimilitanta grupper. I ett nytt flyktingläger i Khazar vittnar Mosulbor om skräcken och hur välorganiserat milismännen uppträdde.

-Människor med långa skägg som var klädda som afghaner tog sig in i vårt kvarter efter att ha bombat det. Vi hade tur som lyckades fly från denna mardröm, säger Aum Ahmad, 46, från Mosul.

Hon befinner sig nu i ett nytt flyktingläger i Khazar, som ligger två och en halv mil från hemstaden.

-De stridande männen talade klassisk arabiska med varandra, så det var uppenbart för alla att de inte kommer från Irak, säger Aum Ahmad, samtidigt som hon försöker få ordning på sina ägodelar i det blåa tält som hon nu tvingas dela tillsammans med andra flyktingar.

Flyktingarna här utgör bara en mindre grupp av de närmare 500 000 som enligt FN:s flyktingorgan UNHCR tvingats på flykt från Mosul och dess omgivningar sedan militanta grupper intog staden den 10 juni.

Runt 300 000 av stadens invånare ska enligt rapporter ha flytt till den kurdiska delen av Irak, som är det närmsta en egen stat kurderna hittills har uppnått och en region som inte har drabbats av samma våldsamheter som övriga landet. Men långt ifrån alla har haft möjlighet att ta sig till den kurdiska huvudstaden Erbil.

En av dem som istället finns i flyktinglägret här i i Khazar är den 48-åriga åttabarnsmamman Samia Hamoud. Hon säger att hon tänker stanna kvar här för sina barns skull.

-Det låg massor av kroppar på vår gata, men vi kunde inte ta hand om dem på grund av krypskyttarna, berättar Samia Hamoud, som kommer från området Nabi Yunus i Mosul.

Hon berättar att hennes man dödades då hemkvarteret utsattes för granatbeskjutning.

De flesta menar att det är den sunniextremistiska gruppen Islamiska staten i Irak och Syrien, Isis, som på egen hand tagit över kontrollen över Mosul. Men enligt Samia Hamoud var många av de stridande klädda i vanliga civila kläder.

-De var välorganiserade. På väg ut ur staden hade de satt upp vägspärrar där de kontrollerade människors pass och identitetshandlingar med hjälp av internetuppkopplade datorer. Jag antar att de letade efter män med kopplingar till de irakiska säkerhetsstyrkorna, säger hon.

Mosuls guvernör Atheel al Nujaifi lyckades också fly i samband med att staden intogs. Från Erbil säger han att angriparna även bestod av andra grupper än Isis, och han menar att det behövs en beväpnad sunnitisk grupp som slår tillbaka extremisterna.

-De irakiska sunniterna var de första som föll offer för de al-Qaida-anknutna grupperna efter invasionen 2003, säger Atheel al Nujaifi.

Tillsammans med andra städer i det sunnidominerade västra Irak genomfördes flera massdemonstrationer i början av förra året i Mosul. Mellan 20 och 40 procent av Iraks befolkning beräknas vara sunnimuslimer, och många av dem är kritiska mot en tilltagande marginalisering från det shiadominerade politiska ledarskapet i landet.

Många analytiker har ställt sig frågande till hur en tvåmiljonersstad som Mosul kunde falla inom loppet av några timmar. Inga av de lokala sunnitiska militanta grupperna har tidigare visat prov på samma styrka, och tidigare har Isis misslyckats med att ta kontroll över betydligt mindre kurdiska städer trots flera försök.

Salem, som inte vill bli citerad med hela sitt namn, är en av de irakiska säkerhetsstyrkornas tidigare soldater i Mosul. Liksom de flesta av soldaterna som tjänstgör i västra Irak är han shiamuslim. När IPS talar med honom befinner han sig i Erbil i avvaktan på att ta sig vidare till Bagdad.

-Vi blev förrådda av våra befälhavare. När vi insåg att de alla hade flytt så gjorde vi samma sak och bytte ut våra uniformer mot civila kläder, säger den 35-årige mannen till IPS.

Själv kommer Salem från staden Samawa, som ligger 26 mil sydöst om huvudstaden Bagdad. Han tjänstgjorde i Mosul i över tre års tid.

-Varför skulle jag bry mig om att försvara ett folk som hatar oss? I själva verket tror jag att det är många i Mosul som är glada över det som har skett, säger han till IPS.

*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni inte har ett bildabonnemang men vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(at)ipsnews.net och meddela att ni använt den.



Jewan Abdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *